DOLAR 33,0380 0.58%
EURO 35,8223 0.6%
ALTIN 2.518,78-0,40
BITCOIN 2119844-2,10%
Denizli
30°

AÇIK

13:16

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Akitek’in Açılışı, T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fatih Mehmet Kacır’ın İştiraki İle Gerçekleşti
  • Gündem
  • Akitek’in Açılışı, T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fatih Mehmet Kacır’ın İştiraki İle Gerçekleşti

Akitek’in Açılışı, T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fatih Mehmet Kacır’ın İştiraki İle Gerçekleşti

ABONE OL
1 Mart 2024 21:00
Akitek’in Açılışı, T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fatih Mehmet Kacır’ın İştiraki İle Gerçekleşti
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti mali iş birliği çerçevesinde finanse edilen ve T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yürütülen Rekabetçi Bölümler Programı kapsamında hayata geçirilen Konya Ticaret Odası (KTO) Karatay Üniversitesi Akıllı Teknolojiler Merkezi (AKİTEK) açıldı.

T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır’ın teşrifleriyle gerçekleştirilen AKİTEK’in açılış merasimine, Konya protokolü, iş dünyası, akademisyenler ve basın mensupları ağır ilgi gösterdi. Merasim, T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fatih Mehmet Kacır, Konya Büyükşehir Belediye Lideri Uğur İbrahim Altay, Konya Milletvekili Ziya Altunyaldız, Konya Ticaret Odası Lideri Selçuk Öztürk, KTO Karatay Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fevzi Rifat Ortaç’ın konuşmalarıyla başladı.

“AKİTEK ile KOBİ’lerimize Bütüncül Bir Altyapı Sunmaktayız”

T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır konuşmasında, “Konya’daki tarım makinaları üreticilerimiz hasat, gübre dağıtma, ekim ve seyyar süt sağım makineleri imalatında Türkiye’de birinci; traktör, pulluk ve su pompası üretiminde ise ikinci sırada yer almaktadır. Traktörlerde kullanılan modüllerin %80’i, tarım makinelerinde kullanılan modüllerin ise %90’dan fazlasını Konyalı sanayicilerimiz üretebilme kapasitesine sahiptir. Tabi kesimin rekabetçiliğini güçlendirmemiz için teknoloji odaklı dönüşümü muvaffakiyetle gerçekleştirmemiz gerekiyor. Konya’da kurduğumuz üst seviye teknoloji ile donatılmış Akıllı Teknoloji Merkezimiz ile; KOBİ’lerin kendi imkânlarıyla erişemeyeceği bütüncül bir altyapıyı üreticilerimize sunduk” dedi.

“AKİTEK, Üniversite – Sanayi İş Birliğinin Örnek Bir Projesidir”

Bakan Kacır; “Üniversite – sanayi iş birliğinin örnek bir projesi olan bu merkez ile; 21. yüzyılın en stratejik dallarından biri olan besin kesiminde verimliliği artırmaya yönelik tarım makinelerinin teknolojik modernizasyonunu gerçekleştireceğiz. Ayrıyeten, tarım makinelerinin yanı sıra; ülkemizin kritik ve güçlü endüstrileri olan havacılık ve otomotiv kesimlerinde kullanılan stratejik kesimler için prototipleme çalışmaları yürüteceğiz” biçiminde konuştu.

“Milli Teknoloji Atağı, Türkiye’yi Dünyanın En Büyük Ekonomileri Ortasına Sokacak”

Türkiye’nin, yeni yüzyıl gayelerinin temelinde daha güçlü bir kalkınma atağının birinci sırada yer aldığını söyleyen Konya Ticaret Odası Lideri Selçuk Öztürk; “Türkiye şimdiye kadar bölgesel bir merkez oldu ama gerçekleştireceğimiz kalkınma atılımı ile yolumuza global ekonomik güç olarak devam etmek istiyoruz. Bunun yolu da Türkiye’yi dünyanın en büyük ekonomileri ortasına sokacak Ulusal Teknoloji Atılımından geçmektedir” halinde konuştu.

“AKİTEK, Ülkemiz Çapında Örnek Gösterilecek Bir Model Olmuştur”

Akıllı Teknolojiler Merkezi’ni Konya için bir çıkar olarak gördüklerini söyleyen Öztürk; “T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızın yürütmekte olduğu Rekabetçi Dallar Programı çerçevesinde, KTO Karatay Üniversitemiz tarafından kurulan Akıllı Teknolojiler Merkezi’ni kentimiz ismine bir yarar olarak görmekteyiz. Konya Ticaret Odası Teknoloji ve Eğitim Yerleşkesi bünyesinde yer alan Akıllı Teknolojiler Merkezimiz, AR-GE ve inovasyonun, özel sektör- üniversite iş birliğinin ülkemiz çapında örnek gösterilecek bir modeli olmuştur. Bugün resmi açılışını yaptığımız Akıllı Teknolojiler Merkezimizin Konya’ya kazandırılmasında büyük katkısı olan Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımıza ve Rekabetçi Bölümler Programı’nın yürütülmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” tabirlerine yer verdi.

“AKİTEK, Geleceğe Dair Kıymetli Bir Kilometre Taşını Simgeliyor”

KTO Karatay Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fevzi Rifat Ortaç; “Bugün burada açılışı yapılacak olan KTO Karatay Üniversitesi Akıllı Teknolojiler Merkezi, geleceğin teknolojilerini tasarlamak, geliştirmek ve uygulamak ismine büyük bir potansiyeli içinde barındırarak, ülkemizin teknolojik ilerlemesine değerli katkılarda bulunmaya hazırlanmaktadır. Ülkemizin teknolojik altyapısını güçlendirmek, bilim ve sanayi alanlarında ilerlemek emeliyle atılan adımların öncülerinden olan bu merkezin açılışı, geleceğe dair kıymetli bir kilometre taşını simgeliyor” dedi.

KTO Karatay Üniversitesi Teknoloji ve Eğitim Yerleşkesi konferans salonunda gerçekleşen konuşmaların akabinde T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fatih Mehmet Kacır ve protokol açılış kurdelesini kesti. Heyet, Akıllı Teknolojiler Merkezini (AKİTEK) ziyaret ederek yürütülen projeler ve faaliyetler hakkında ayrıntılı bilgi aldı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.