DOLAR 33,1952 -0.11%
EURO 36,0226 -0.6%
ALTIN 2.548,96-1,98
BITCOIN 2206406-1,07%
Denizli
37°

AÇIK

02:00

YATSI'YA KALAN SÜRE

Atriyal Fibrilasyon hastalarının hayat kalitesini arttıracak taşınabilir uygulama geliştirecekler
  • Gündem
  • 3.Sayfa
  • Atriyal Fibrilasyon hastalarının hayat kalitesini arttıracak taşınabilir uygulama geliştirecekler

Atriyal Fibrilasyon hastalarının hayat kalitesini arttıracak taşınabilir uygulama geliştirecekler

ABONE OL
28 Şubat 2024 19:36
Atriyal Fibrilasyon hastalarının hayat kalitesini arttıracak taşınabilir uygulama geliştirecekler
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ege Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi İç Hastalıkları Hemşireliği Anabilim Kısmı öğretim üyesi Prof. Dr. Serap Özer’in yürütücülüğü yaptığı “Mobil Ferdi Atriyal Fibrilasyon İdare (m-BAFY) Programının Geliştirilmesi ve Aktifliğinin Değerlendirilmesi” başlıklı proje, Aliye Üster Vakfı Bilimsel Proje Dayanak Programı kapsamında desteklenmeye uygun bulundu. Proje ile dünya çapında en yaygın kalp ritim bozukluğu olan Atriyal Fibrilasyon’lu hastalara yönelik bir taşınabilir uygulama geliştirilerek semptom idaresinin sağlanması, tedaviye ahengin geliştirilmesi ve hastanın öz bakım ve ömür kalitesinin arttırılması hedefleniyor.

Proje takımını tebrik eden Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, “Multidisipliner araştırma ekibimizin Atriyal Fibrilasyon hastalığı olan bireylere yönelik geliştirdiği proje, Aliye Üster Vakfı Bilimsel Proje Dayanak Programınca dayanak görmeye uygun bulundu. Tam akredite araştırma üniversitemizde oluşturduğumuz bilim ekosistemi sonucunda üretilen projeler ulusal ve memleketler arası projelerin programlarınca takviye görmeye devam ediyor. Prof. Dr. Serap Özer hocamızı ve takımını tebrik ediyor, muvaffakiyetlerinin devamını diliyorum” dedi.

“İnme ve kalp yetmezliği riskini artırıyor”

Projenin maksadını anlatan Prof. Dr. Özer, “Atriyal fibrilasyon (AF), etkisiz atriyal kasılmaların neden olduğu kronik ve ilerleyici bir hastalıktır. Dünya çapında en yaygın kalp ritim bozukluğu olan AF’nin; global olarak yetişkin popülasyonun yüzde 2 ila 4’ünü etkilediği kestirim edilmektedir. Gelecekte AF prevelansının giderek artacağı da belirtilmektedir. AF kendi başına ömrü tehdit edici bir hastalık olmasa da embolik olaylara bağlı, inme ve kalp yetersizliği riskini arttırmaktadır. AF’li hastalar günlük hayat aktivitelerini ve ömür kalitelerini negatif tarafta etkileyen önemli belirti ve bulgular yaşamaktadır. Hastalığa yönelik farkındalığın arttırılması ve ilaca ahenk ile tesirli semptom idaresi sağlanabilmekte, buna bağlı hayat kalitesinde de güzelleşmeler olabilmektedir. AF’de etkisiz ilaç ahengi ile kanama, inme ve aritmik durumların sıklığında artış görülebilmektedir. Avrupa Kardiyoloji Derneği 2020 Kılavuzu, AF için sistematik, bütüncül bir idare yaklaşımı sağlayan entegre bakım idaresinin kıymetini vurgulamaktadır. AF’li hastalarda bilhassa komplikasyonların önlenmesi için kişiselleştirilmiş eğitim teşebbüslerinin öz idare davranışlarını güzelleştirdiği tespit edilmiştir. Taşınabilir uygulamalar da bu süreci destekleyen ve bireyi ihtiyacına yönelik seçimler yapmaya yönlendiren yenilikçi eğitim araçlarındandır. Bu uygulamalar, hastaların sürece ait farkındalıklarını arttırarak, hastalık metodunda sorumluluk almayı teşvik etmektedir” dedi.

“Hastaların ömür kalitesini artırmayı hedefliyoruz”

Prof. Dr. Özer, “Hemşirelikte ispata dayalı bakım yaklaşımlarının taşınabilir sıhhat uygulamalarına entegrasyonunun hasta bakımını güzelleştirdiği bilinmektedir. Mevcut sonlu sayıdaki çalışmalarda AF’li hastalarda klinik karar takviyesi, eğitim ve hasta iştirak stratejilerini entegre eden taşınabilir sıhhat teknolojisinin bilgi, ilaç ahengi ve hayat kalitesini güzelleştirdiği belirtilmektedir. Hemşire liderliğinde web takviyeli entegre kronik bakım uygulamasının AF’li hastalarda ömür kalitesi, bilgi seviyesi, ilaç ahengi, hasta memnuniyeti ve depresyon üzerinde olumlu tesirleri olduğu da gösterilmiştir. Memleketler arası literatürde AF’li hastalarda hemşire liderliğinde web tabanlı ve taşınabilir bakım uygulaması üzere dijital yaklaşımların hastane yatışlarını azalttığı ve hayat kalitesini artırdığı kimi çalışmalarda gösterilse de bilgiler kâfi seviyede değildir. Ülkemizde ise; AF’li hastalar üzerinde yapılan hemşirelik çalışmaları yok denecek kadar azdır. Mevcut çalışmalar da tanımlayıcı tiptedir. Değişen ve gelişen dünyada hemşirelerin teşebbüsleri uygulama formülleri de değişmiş, dijital sıhhat uygulamaları tanınan hale gelmiştir. Lakin ülkemizde AF’li hastaların ferdi idaresi için, ispat temelli, aktifliği kıymetlendirilerek geliştirilen bir taşınabilir uygulama bulunmamaktadır. Bu çalışma ile AF’li hastalara yönelik bir taşınabilir ferdî idare uygulaması geliştirmek ve geliştirilen bu uygulamayla, semptom idaresini sağlamak, tedaviye ahengi geliştirmek, öz bakım ve ömür kalitesini arttırmak hedeflenmektedir” diye konuştu.

Prof. Dr. Serap Özer’in yürütücülüğünü yaptığı proje grubunda; Ege Üniversitesi Sıhhat Bilimleri Enstitüsü İç Hastalıkları Hemşireliği Anabilim Kolu Doktora Öğrencisi ve Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Söke Sıhhat Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Ameliyathane Hizmetleri Kısmı Öğr. Gör. Adile Ay, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Kısmı öğretim üyesi Doç. Dr. Evrim Şimşek ve Ege Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Bilgisayar Yazılımı Anabilim Kısmı öğretim üyesi Doç. Dr. Özgün Yılmaz yer alıyor.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.