DOLAR 33,1952 -0.11%
EURO 36,0226 -0.6%
ALTIN 2.548,96-1,98
BITCOIN 22471240,87%
Denizli
37°

AÇIK

03:51

İMSAK'A KALAN SÜRE

Devlet desteklerindeki artış ihracatta rekabetçiliğimizi artıracak
  • Ekonomi
  • Devlet desteklerindeki artış ihracatta rekabetçiliğimizi artıracak

Devlet desteklerindeki artış ihracatta rekabetçiliğimizi artıracak

ABONE OL
2 Mart 2024 04:24
Devlet desteklerindeki artış ihracatta rekabetçiliğimizi artıracak
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ticaret Bakanlığı’nca ihracatçılara verilen devlet dayanaklarında dünyadaki sürdürülebilirlik ataklarına uyumlu güncellemelere gidildi. Devlet desteklerindeki artışın ihracatta rekabetçiliğimizi güçlendireceğinin altını çizen Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Lideri Jak Eskinazi, düzenleme için Ticaret Bakanlığı’na teşekkür etti.

Avrupa Birliği, 2019 yılında ortaya Avrupa Birliği Yeşil Mutabakat Programıyla ticaretin kurallarını tekrar belirledi. AB, Türkiye’nin ihracatından yüzde 40’ın üzerinde hisse aldığı için, 23 Şubat 2024 tarihli Resmî Gazete’de yayınlanan Cumhurbaşkanlığı kararı; ihracatçılarımızın AB Yeşil Mutabakatına ahenk sağlayabilmeleri için yeni bir dayanak paketini ortaya koydu.

Sürdürülebilirlik ve yeşil dönüşümü temel alan AB Yeşil Mutabakatının, Hudutta Karbon Düzenlemesi Düzeneği (SKDM)’yla; Türkiye’nin AB’ye ihracatının yüzde 34’üne imza atan demir-çelik, çimento, alüminyum, gübre, elektrik ve hidrojen dalları öncelikli ikinci halkada dokumacılık ve hazır giysi bölümlerinin AB’ye ihracatta sıfır karbon amacına ulaşmalarını zarurî kıldığına dikkati çeken Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Lideri Jak Eskinazi, şirketlerimiz tarafından Yeşil Mutabakata Ahenk için alınan danışmanlık hizmeti masraflarının 5 yıl müddetince yüzde 50 oranında ve toplamda 10.000.000 TL’ye kadar Ticaret Bakanlığı’nda desteklenme kararını memnunlukla karşıladıklarını lisana getirdi.

Avrupa Birliği Yeşil Mutabakata ahenk ile ilgili çalışmaların dayanak kapsamına alınması taleplerini son yıllarda güçlü bir halde lisana getirdiklerini aktaran Eskinazi, “Ticaret Bakanlığı’mızca verilen devlet dayanakları ortasında AB Yeşil Mutabakatıyla ilgili yalnızca danışmanlık hizmetlerinin olması kâfi değildir. Bu hususta firmalarımızın yapacağı yenilenebilir güç yatırımları da Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızca devlet takviyeleri kapsamına alınmalıdır” diye konuştu.

Yurt İçi ve Yurt Dışı Fuar Dayanakları döviz bazında verilmeli

Türkiye’de sayıları 140 bine ulaşan ihracatçı firmaların ihracatlarını artırmaları ve Türkiye’nin ihracat amaçlarının tutturulması için pazarlama faaliyetlerinde en faal yollardan birisinin fuar iştirakleri olduğunun altını çizen Eskinazi kelamlarına şöyle devam etti: “Yurtiçi fuarlar için verilen desteklemeler firmalarımızın TL bazında alabildiği hizmetlerde TL ile, döviz bazında satın almalarında döviz bazında revize edilmelidir. Yurtdışı fuar desteklemelerinin ise geçtiğimiz yıllarda olduğu üzere döviz halinde yapılmasıdır. Burada ülkemizdeki enflasyonist ortam dikkate alınarak bu takviyelerin verimli olabilmesi için tüketici fiyat endeksi ve üretici fiyat endeksi toplamının ikiye bölünmesiyle oluşacak tekrar değerleme oranının uygulama bildirimlerinde yer alması gerekiyor.”

Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Lideri Jak Eskinazi, Ticaret Bakanlığı’nca ortaya konulan “Uzak Ülkeler ve İslam Ülkeleri İhracatı Geliştirme Stratejisi” kapsamında Marka ve TURQUALITY® ve ünite kira takviye müddetlerinin yenilenmesi ve Çok kanallı zincir mağaza dayanağında 2024 yılı için 55.925.645 TL olarak belirlenen dayanak üst limitinin yıllık 180.000.000 TL’ye çıkartılarak takviye müddetinin tekrar düzenlenmesini de ihracatçı dallarımız açısından memnunluk verici gelişme olarak tanımladı.

Tasarıma takviye sürmeli

Türkiye’de tasarım ve inovasyon kültürünün oluşturulması ve yaygınlaştırılması amacıyla Ege İhracatçı Birlikleri’nin ortaya koyduğu fizibilite raporu sonrasında 2014 yılında İktisat Bakanlığı tarafından hayata geçirilen Tasarım tebliğiyle Tasarımcı Şirketleri ve Tasarım Ofislerinin; yurt dışına yönelik olarak gerçekleştirdikleri tanıtım harcamaları, dizayncı şirketler için en fazla 300.000 ABD Doları, tasarım ofisleri için en fazla 150.000 ABD Doları’na kadar yüzde 50 oranında ve yıllık limitlerle desteklendiğine temas eden Eskinazi, “Bu dayanak yürürlükten kaldırıldı. Türkiye’de pek çok kesimimiz bu bildirim sayesinde tasarım istikametlerini güçlendirdi. Maliyet artışları nedeniyle eser satamadığımız noktada tasarımcılarımızın koleksiyonlarını satar hale gelmiştik. Tasarım takviyesinin günümüz şartlarına uygun yine kurgulanarak hayata geçirilmesini istiyoruz” diyerek kelamlarını noktaladı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.