DOLAR 33,1952 -0.11%
EURO 36,0226 -0.6%
ALTIN 2.548,96-1,98
BITCOIN 2200632-1,15%
Denizli
40°

AÇIK

02:00

YATSI'YA KALAN SÜRE

Diş eti iltihapları ile Alzheimer ve Parkinson ortasında münasebet kuruluyor
  • Gündem
  • 3.Sayfa
  • Diş eti iltihapları ile Alzheimer ve Parkinson ortasında münasebet kuruluyor

Diş eti iltihapları ile Alzheimer ve Parkinson ortasında münasebet kuruluyor

ABONE OL
28 Şubat 2024 10:12
Diş eti iltihapları ile Alzheimer ve Parkinson ortasında münasebet kuruluyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Diş eti hastalıkları ile ilgili çalışmalar yürüten Harvard Üniversitesi Forsyth Dental Enstitü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Alpdoğan Kantarcı, İstanbul Atlas Üniversitesi’nde akademisyen ve öğrencilerle bir ortaya geldi. “Diş eti ve dişleri destekleyen öteki dokuları etkileyen iltihabi hastalıklar” olarak tanımlanan periodontal hastalıkların dünyada en yaygın 6 hastalıktan biri olduğunu belirten Prof. Dr. Kantarcı, son yıllardaki araştırmalara nazaran ABD’de erişkinlerin yüzde 50’sinden fazlasının periodontal hastalıkların bir tipine sahip olduğunu söyledi. Çözülmeyen iltihapların birçok organı etkilediğini belirten Prof. Dr. Kantarcı, son yıllarda yürütülen çalışmaların periodontal hastalıklarla Alzheimer ve Parkinson ortasındaki ilgiyi ortaya çıkardığını kaydetti. Prof. Dr. Alpdoğan Kantarcı, ömür formunun düzenlenmesiyle birlikte iltihabın çok rahat denetim edilebileceğini, bunun da ömür mühletini uzatacağını vurguladı.

İstanbul Atlas Üniversitesi Dr. Ralph A. DeFronzo Oditoryumu’nda “Diş Hekimliğinde Periodontal Hastalıklar ve İmmünoloji” başlıklı bir konferans veren Harvard Üniversitesi Forsyth Dental Enstitü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Alpdoğan Kantarcı, diş eti hastalıklarının bağışıklık sistemi üzerindeki tesirlerinin yanı sıra son yıllarda bu alanda yapılan çalışmaları anlattı.

Prof. Dr. Bülent Katiboğlu: “Harvard’da bizi temsil ediyor, gurur duyuyoruz”

İstanbul Atlas Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bülent Katiboğlu, konferansın açılışında Prof. Dr. Alpdoğan Kantarcı’nın şu anda ülkemizi Harvard’da temsil ettiğini belirterek kendisiyle gurur duyduklarını söyledi. Prof. Dr. Bülent Katiboğlu, Prof. Dr. Kantarcı’nın alanındaki çalışmalarıyla geleceğin diş doktorlarına örnek olduğunu belirtti.

Prof. Dr. Alpdoğan Kantarcı: “Dünyada en yaygın 6 hastalıktan biri”

Ana çalışma alanı iltihapsal hastalıklar ve bunların tesir sistemleri olan Prof. Dr. Alpdoğan Kantarcı, diş eti sıhhatinin bağışıklık sistemi üzerindeki tesirlerine yönelik çalışmalardan örnekler verdi.

“Diş eti ve dişleri destekleyen başka dokuları etkileyen iltihabi hastalıklar” olarak tanımlanan periodontal hastalıkların dünyada en yaygın 6 hastalıktan biri olduğunu belirten Prof. Dr. Alpdoğan Kantarcı, “Periodontal hastalık insanoğlunu en çok etkileyen hastalıklardan biri. Dünyada ABD için geçerli sayılar ülkemizde de farklı değil. Son yıllardaki araştırmalara nazaran ABD’de erişkinlerin yüzde 50’sinden fazlası periodontal hastalıkların bir çeşidine sahip. Periodontal hastalıklar sonucunda dişler kaybediliyor” dedi.

Bu hastalık başka organları da etkiliyor

Periodontal hastalıkların yalnızca ağızda kalmadığını, öteki organları da etkileyebildiğini belirten Prof. Dr. Alpdoğan Kantarcı, “Periodontal hastalığın ilerlemesi durumunda yalnızca ağızda kalması kelam konusu değil. Bu hastalığın büyük bir enflamatuvar ve büyük bir mikrobiyolojik yükle birlikte bedenin başka organlarını etkilemesi mümkün. Bizim için en kıymetli şey şu: Bu hastalık bedende öbür hastalıkları nasıl tetikleyebilir, hangi sistemleri etkileyebilir? Periodontal hastalık diğer hastalıklardan nasıl etkilenir? Neden bunlar değerli? Zira bu türlü bir hastanın ağzında diş çekip yerine implant koymaya kalktığınızda bu bölgeyi tedavi edeceksiniz” dedi.

Sigara kullanımı değerli bir etken

Periodontal hastalıklarda dişin tutulamaması halinde dişin çekildiğini ve yerine implant yapıldığını belirten Prof. Dr. Alpdoğan Kantarcı, periodontal hastalıkları ortaya çıkaran etkenlerden birinin sigara kullanımı olduğunu söyledi.

Çözülmeyen iltihap son derece tehlikeli

Bakterilerle immünolojik sistem ortasında dinamik bir münasebet olduğunu belirten Prof. Dr. Alpdoğan Kantarcı, “Eski tekniklerde iltihap statik bir yapıydı. Akut bir iltihap gelişir, tedavi ederiz ve kurtuluruz. Halbuki bugün biliyoruz ki; kronik ve çözülemeyen iltihap aslında son derece tehlikeli ve öbür hastalıkların da temel yapısını oluşturabiliyor. Bunların içerisine kardiyo vasküler hastalıklar giriyor, diyabet, romatoid artrit ve periodontal hastalıklar giriyor. Buradaki dengeyi bozan iltihabın çözülmemesi. Bu çözülmeyen iltihap bir mühlet sonra kronik hastalığa dönüşüyor” dedi.

Alzheimer ve periodontal hastalık ilişkisi

Alzheimer hastalığı ile ilgili yapılan çalışmalardan örnekler sunan Prof. Dr. Alpdoğan Kantarcı, Alzheimer hastalığında amiloid plaklarının nörodejenerasyon yolu açması sırasında bilhassa periferal enfeksiyonun son derece kıymetli rol oynadığının ortaya çıktığını söyledi. Prof. Dr. Alpdoğan Kantarcı, laboratuvarda kendi yaptığı çalışmalardan bahsederek “Sadece periodontal hastalığın olması hayvan modellerinde kısa periyotta de olsa riski artırıyor” dedi.

Tayvan’da 16 yıl boyunca yapılan bir araştırma sonuçlarından örnekler veren Prof. Dr. Alpdoğan Kantarcı, buradaki datalara mukayeseli olarak baktıklarında Alzheimer ve demans üzere nörodejeneratif hastalıklarla periodontal hastalıklar ortasında münasebetin de gözlemlendiğini tabir etti. Prof. Dr. Alpdoğan Kantarcı, “Bir milyon hastayı takip ediyorlar. Burada pek çok soru kendi içlerinde karşılaştırarak soruluyor. Başlangıçta demansı olan kişinin periodontal hastalık geliştirme riski iki katı çıkmış. Bu Alzheimer için de yaklaşık 1,5 kat. Bu sistemik hastalıkların periodontal hastalıklar ortasındaki bağını gösteriyor” dedi.

Parkinson hastalığı da periodontal hastalıkla ilişkilendiriliyor

Periodontal hastalıklarla Parkinson hastalığını ilişkilendiren çalışmalar olduğunu belirten Prof. Dr. Alpdoğan Kantarcı, “Bu çalışmalar devam ediyor fakat bunun üç kıymetli sonucu var: Birincisi Parkinson hastalığı da tıpkı Alzheimer hastalığı üzere nörodejeneratif bir hastalık olarak periodontal hastalıkla ilişkilendiriliyor. İkincisi iltihabı artırıyor ve üçüncüsü tükürükte sistematik olarak kimi Parkinson belirteçlerini saptayabiliyoruz” dedi.

Yaşam biçimiyle iltihabın denetim edilmesi mümkün

Sağlıklı bir ömür sürmenin iltihabın denetim edilmesinde kıymetli bir etken olduğunu belirten Prof. Dr. Alpdoğan Kantarcı, “Hastalık ile hastalık ortasındaki ilgi ak kara istikrarı üzere. Burada dinamik bir istikrarın bozulması kelam konusu. Hayat biçimleri, antrenman ve diyet çok değerli. Bunlar bedende birtakım mediyatörleri artırarak moleküllerin artırılmasını sağlayarak yalnızca sağlıklı olmanızı sağlamıyor birebir vakitte iltihabı çok rahat denetim etmenizi sağlıyor ve hayat sürenizi uzatıyor. Bunları yapmazsak yaşlanma, epigenetik modifikasyonlar, sistemik hastalıklar üzere risklerin ortaya çıkması kolaylaşıyor” dedi.

Konferans sonunda Prof. Dr. Alpdoğan Kantarcı’ya plaket takdim edildi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.