DOLAR 33,1952 -0.11%
EURO 36,0226 -0.6%
ALTIN 2.548,96-1,98
BITCOIN 22084984,65%
Denizli
35°

AÇIK

03:51

İMSAK'A KALAN SÜRE

DSİ’den Uşak için yatırım seferberliği: 21 yılda 131 tesis
  • Gündem
  • DSİ’den Uşak için yatırım seferberliği: 21 yılda 131 tesis

DSİ’den Uşak için yatırım seferberliği: 21 yılda 131 tesis

ABONE OL
26 Şubat 2024 20:24
DSİ’den Uşak için yatırım seferberliği: 21 yılda 131 tesis
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ege’nin kalbi Uşak’a son 21 yılda 6,67 milyar liralık yatırım yaptıklarını açıklayan DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta, kent genelinde 132 tesisi vatandaşın hizmetine sunduklarını söyledi. Bölge iktisadına yılda ortalama 575 milyon 664 bin lira ek gelir sağladıklarını söz etti.

Tarım ve Orman Bakanlığı, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü; kurumsal altyapısı, deneyimli çalışanı ve güçlü makine parkıyla, Ülkemizin dört bir yanında, milletimizin refah seviyesini artıran su yapılarını inşa ederek vatandaşlarımızın hizmetine sunma sorumluluğunu yerine getiriyor.

İklim değişikliği, süratli nüfus artışı, artan endüstrileşme ve öbür etraf problemleriyle birlikte ömrün kaynağı olan “su”yun bedeli her geçen gün artarken, DSİ tarafından tamamlanarak milletimizin hizmetine sunulan; içmesuyu tesisleri, ziraî üretimin lokomotifi olan barajlar, gölet ve yer altı depolama tesisleri, Ülkemizin güçte dışa bağımlılığına set çeken HES’ler ve parçalanmış tarım yerlerini tekrar iktisada kazandıran arazi toplulaştırma ve tarla içi geliştirme projeleri ile suya taraf veriliyor.

“Su Vatandır” hassasiyeti ile çalışmalarını sürdüren Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü, suyun bilhassa tarım ve endüstride yarattığı güçlü tesiri sayesinde geniş iş alanlarının doğmasına imkân sağlarken yapmış olduğu taşkın muhafaza tesisleri ile de muhtemel taşkınlardan kaynaklanabilecek can ve mal kayıplarını önlemek için de uğraş ediyor.

Köklü kurumsal geçmişi 1914 yılı ‘’Umur’u Nafıa Müdüriyet-i Umumiyesi’’ne kadar uzanan DSİ Genel Müdürlüğü (DSİ) Türkiye’nin su ve güç gücü olarak faaliyetlerini sürdürdüğünü tabir den DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif BALTA, ‘Bizler maziden atiye uzanan, tarihini “İnsanı yaşat ki devlet yaşasın” unsurunun üzerine inşa eden esaslı bir geleneğin mensuplarıyız. 18 Aralık 1953 yılında kurulan Genel Müdürlüğümüz kurulduğu tarihten bu yana ”Su Vatandır” anlayışıyla çalışmalarını sürdürerek işletmeye aldığı baraj ve göletler ile 183 milyar metreküp su depolama kapasitesi geliştirmiştir. Tamamlanan projeler ile 71 milyon dekar arazi sulamaya açılmış, yaklaşık 2 milyon hektar alan taşkınlardan korunmuştur. Hizmete alınan içme suyu tesisleri ile yıllık 5,2 milyar metreküp memba kalitesinde içme suyu temin edilmektedir. Güç ve ilhamını aziz milletimizden alan DSİ dün olduğu üzere bundan sonrada hayata geçireceği projeler ile Türkiye Yüzyılına damga vurmaya devam edecektir. ’dedi.

Uşak’a 18 Baraj, 16 gölet

Uşak iktisadını daha da güçlendirmek için DSİ Genel Müdürlüğü’nce 21 yıl evvel başlatılan yatırım seferberliği kapsamında kent genelinde 18 baraj, 16 gölet, 1 de depolama tesisi inşa edildi. Bu tesislerde toplam 49,46 milyon m3 su depolandığını belirten DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta, “ Şu anda Uşak’ta 1 barajda inşaat çalışmalarımız devam ediyor. 6 baraj ve 3 gölet projemiz planlama kademesinde ayrıyeten 1 projemizde yatırım programında. Gayemiz tüm projelerimizi belirlenen takvim içerisinde tamamlayarak, Uşak’ımızın verimli topraklarına daha da randıman katmak” dedi.

Uşak’a yılda 6.4 milyon m3 içme ve kullanma suyu temin ediyoruz

Uşak’ın içme ve kullanma suyu sorununu çözmek maksadıyla son 21 yılda kente 2 tesis inşa ettiklerini hatırlatan DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta, bu tesislerden kente yılda 6.40 milyon m3 içme ve kullanma suyu verildiğini söyledi. Yaklaşık 100.000 kişinin günlük su muhtaçlığının karşılandığını söz etti. DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta, gövde dolgusu tamamlanan Sorkun Göleti’nden de kente yılda 770 milyon m3 içme ve kullanma suyu verileceğini söyledi.

107 bin 970 dekar arazi çağdaş sulamaya açıldı

Uşak’ı Türk tarımının öncü kentlerinden biri yapabilmek hedefiyle son 21 yılda kent genelinde 45 sulama tesisinin hayata geçirildiğini vurgulayan DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta, “2003 yılından günümüze kadar 114 bin 730 dekar araziyi borulu basınçlı sulama sistemi ile tanıştırdık. Düşen sulama maliyetleri ve artan randıman ve eser çeşitliliği sayesinde bölge iktisadına yılda 575.6 milyon lira ek katkı sağlıyoruz. ” diye konuştu.

51 yerleşim alanı taşkınlardan korundu

Su ve sel baskını riskini azaltmak gayesiyle dere ıslah ve taşkın muhafaza çalışmalarının aralıksız devam ettiklerini tabir eden DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta, “ Kent genelinde 49 projemizi tamamladık. 51 yerleşim yeri ile 8 bin 40 dekar toprakta su baskını riskini minimize ettik. Şu anda Uşak genelinde 1 projemiz inşaat, 27 projemiz ise plan-proje etabında. Bir dere ıslah projemiz ise yatırım programında.” dedi.

Arazi Toplulaştırma çalışmaları devam ediyor

Arazi Toplulaştırma ve Tarla İçi Geliştirme Hizmetleri kapsamında Uşak’ta 1 projeyi tamamladıklarını, 1 projenin de inşaat kademesinde olduğunu hatırlatan DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta, 64 bin 130 dekar alanda tescil çalışmalarının tamamlandığını duyurdu. Projeden 10 yerleşim yerinin faydalanacağını açıkladı.

DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta” DSİ olarak tüm gücümüzle dün olduğu üzere yarın da Uşaklıların hizmetinde olacağız” dedi.

Çalışmaların devam edeceğini vurgulayan Genel Müdür Mehmet Akif BALTA; “Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü olarak hayata geçirdiğimiz projeler hakkında kıymetli Uşaklılardan, bilhassa de tesislerimizden birebir faydalanan çiftçilerimizden almış olduğumuz olumlu geri dönüşler bizi ve takımımızı motive ediyor. Bugüne kadar olduğu üzere bundan sonraki süreçte de ekonomik gelirimizi artıracak, milletimizin refah seviyesini yükseltecek, özetle “Türkiye Yüzyılı” ülkümüzü perçinleyecek projeleri hayata geçirmeye devam edeceğiz.” dedi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.