DOLAR 33,1952 -0.11%
EURO 36,0226 -0.6%
ALTIN 2.548,96-1,98
BITCOIN 2200632-1,15%
Denizli
40°

AÇIK

02:00

YATSI'YA KALAN SÜRE

Dünya Tasarruf Günü’ne özel 9 adımda doğal gaz tasarrufu
  • Gündem
  • Dünya Tasarruf Günü’ne özel 9 adımda doğal gaz tasarrufu

Dünya Tasarruf Günü’ne özel 9 adımda doğal gaz tasarrufu

ABONE OL
2 Kasım 2023 08:48
Dünya Tasarruf Günü’ne özel 9 adımda doğal gaz tasarrufu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Dünya Tasarruf Günü’ne özel 9 adımda doğal gaz tasarrufu

Havaların soğumaya başlamasıyla birlikte kombiler yavaş yavaş kış moduna alınırken Aksa Doğalgaz Dünya Tasarruf Gününe Özel olarak konforlu ve çevreci güç doğal gazda tasarruf etmenin yollarını 9 başlıkta sıraladı. Meskenleri ısıtmak, mutfakta yemek pişirmek ve banyoda sıcak su gereksinimini karşılamak için kullanılan doğal gazda sıcaklık ayarının yalnızca 1 derece bile düşürülmesi yüzde 7’ye varan oranda tasarruf edilmesine imkan sağlıyor.

27 vilayet merkezi, 289 ilçe ve beldede yaklaşık 5 milyon aboneye doğal gazı itimatla ulaştıran Türkiye’nin en büyük özel doğal gaz dağıtım şirketi Aksa Doğalgaz, 31 Ekim Dünya Tasarruf Günü’nde güç verimliliğine dikkat çekerek birçok kolay ancak tesirli usullerle elde edilecek tasarrufun hem ülke iktisadı hem de etrafın korunması ismine ehemmiyetine işaret etti ve ısınma muhtaçlığını doğal gazla karşılayanlara daha tasarruflu bir kullanım için tekliflerini 9 başlıkta sıraladı. Aksa Doğalgaz, sıcaklık ayarını yalnızca 1 derece bile düşürmenin yüzde 7’ye varan oranda tasarruf sağladığına dikkat çekti.

Bir: Tüpe nazaran 5 kat daha ekonomik, üstelik artık ayda 25 m3 bedelsiz

Ekonomik güç doğal gaz; mutfakta yemek pişirmede ve sıcak suda tüpe nazaran 5 kat*, ısınmada ithal kömüre nazaran 4 kat* ve elektriğe nazaran 3 kat* daha ekonomik. Üstelik artık Cumhurbaşkanlığı kararnamesi kapsamında aylık tüketilen 25 metreküp doğal gaz devlet tarafından karşılanıyor. 2024 Mayıs ayına sürecek bu uygulama; sıcak su ve mutfak tüketimine karşılık gelen harcamanın neredeyse bedelsiz olduğu manasına geliyor. Aboneler doğal gazı ister meskenin her yerinde isterlerse sırf mutfakta kullanabiliyor.

İki: 1 derece fark yaratır

Doğal gaz kullanımında kombinin derecesini sadece 1 derece düşürmek bile kıymetli bir fark yaratıyor. Sıcaklık ayarını yalnızca 1 derece düşürmek doğal gaz faturalarında yüzde 7’ye varan oranda tasarruf edilmesine imkan sağlıyor. 

Üç: Kombiye bakım şart

Yanma teknolojilerine nazaran ister yoğuşmalı yahut ister yoğuşmasız olsun, ısınma mevsimi öncesinde kombilere kesinlikle bakım yaptırmak gerekiyor. Periyodik bakım aygıtın ömrünü uzatıyor, verimli çalışan aygıt ise doğal gaz kullanımını azaltıyor. 

Dört: Radyatörlerin üstü örtülmemeli

Isı kaybının yaşandığı yahut ısı yayılımının engellendiği durumlarda kombi daha fazla çalışarak doğal gaz kullanımını artırıyor. Bunu önlemek için radyatörlerin önü örtülmemeli ve kapatılmamalı.

Beş: Konuttan çıkarken kombinin derecesi kısılmalı

Yeni çalıştırılan kombi soğumuş meskeni ısıtabilmek için daha fazla çalışarak doğal gaz tüketimini artırıyor. Bundan ötürü meskenlerden kısa müddetli ayrılık durumlarında kombiyi kapatmak yerine kısık derecede çalıştırmak kıymetli. 

Altı: Kombi muhtaçlığa uygun seçilmeli

Sıcak, sağlıklı ve tasarruflu bir kış geçirmek için yoğuşmalı kombiler standart aygıtlara oranla yüzde 15 daha randıman sağlıyor. Gereksinimden daha büyük-küçük kapasiteli kombi almaya da gerek yok zira randıman düşebiliyor. 

Yedi: Termostatik vana ile yüzde 15’e varan tasarruf

Sıcak suyun radyatöre geçişini denetim eden termostatik vana, bu suyu ayarlanan sıcaklık bedeline erişince kısıyor yahut kapatıyor. Yanlışsız vakitte su akışının kesilmesiyle randıman elde ediliyor. Termostatik vana kullanımı yüzde 15’e varan oranda tasarruf sağlıyor.

Sekiz: Oda termostatı ile yüzde 15’e varan tasarruf

Evi istenilen sıcaklığa ulaştırmak ve bu sıcaklığı koruyabilmek için kombinin gerektiği kadar çalışmasını sağlayan oda termostatı, yüzde 15’e varan oranlarda tasarruf edilmesine imkan sağlıyor.

Dokuz: Yalıtım şart

Evlerde ısı kaybını önlemek için çatının, duvarların ve pencerelerin yalıtımına ehemmiyet vermek gerekiyor. Tasarruf oranı çatı ve pencere yalıtımı yapıldığında yüzde 30’a ulaşırken, dış duvar yalıtımı yapıldığında yüzde 40’a çıkıyor.

 

* Karşılaştırmalar, 2023 Ağustos piyasa datalarına nazaran yaklaşık olarak hesaplanmıştır.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.