DOLAR 33,0229 0.62%
EURO 35,8242 0.61%
ALTIN 2.516,18-0,49
BITCOIN 2118459-2,30%
Denizli
30°

AÇIK

13:16

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Gedik Yatırım, halka arzlardaki liderliğini güçlendiriyor
  • Ekonomi
  • Gedik Yatırım, halka arzlardaki liderliğini güçlendiriyor

Gedik Yatırım, halka arzlardaki liderliğini güçlendiriyor

ABONE OL
27 Şubat 2024 01:12
Gedik Yatırım, halka arzlardaki liderliğini güçlendiriyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye’nin önde gelen yatırım kuruluşları ortasında yer alan Gedik Yatırım, sermaye piyasalarının gelişimi ve öncü kuruluşların amaçlarına erişmeleri için büyük paha taşıyan halka arz çalışmalarını kararlılıkla sürdürüyor. Gedik Yatırım son olarak Türkiye’nin şeker üretimindeki esaslı ve öncü şirketleri ortasında yer alan Bor Şeker A.Ş.’nin 1,85 milyar TL’lik halka arzına liderlik etti.

Faaliyete geçtiği 1991 yılından bu yana sermaye piyasalarının gelişimi için katkı sağlayan, Türkiye iktisadının önde gelen şirketlerinin halka arzına liderlik eden Gedik Yatırım, son olarak şeker üretiminde ülkemizin gururu olan Bor Şeker A.Ş.’nin 1,85 milyar TL’lik halka arzına imza attı.

“Bir halka arza daha liderlik etmekten memnunluk duyuyoruz.”

Gedik Yatırım İdare Şurası Lideri ve CEO’su Onur Topaç, “Gedik Yatırım olarak ülkemizde sürdürülebilir büyümenin lakin sermaye piyasaları yoluyla gerçekleşeceğine gönülden inanıyor, bir halka arza daha liderlik etmekten memnunluk duyuyoruz. Sermaye piyasalarının gelişimi ve şirketlerin amaçlarını gerçekleştirebilmeleri için halka arzlar büyük değer taşıyor. Şirketler kıymetli bir finansman kaynağına kavuşuyor, yurt içi ve yurt dışında kredibiliteleri artıyor. Bu kapsamdan hareketle, borsamıza Bor Şeker üzere yatırımı ve gelişimi odağına alan, Anadolu başta olmak üzere tüm Türkiye’de istihdam sağlayan ve büyüyen kaliteli yeni şirketler kazandırmak için Gedik Yatırım olarak var gücümüzle çalışıyoruz. Bor Şeker’in kelam konusu kaynak ile kaydedeceği büyüme, ilerleyen devirde çok daha fazla yatırımcıya ulaşacağını bizlere göstermektedir. Son periyotta sermaye piyasalarında yaşadığımız kıymetli bir büyüme var. Bu büyüme sorumluluklarımızı da artırıyor. Aracı kurumların halka arz yapacakları hakikat şirketleri borsaya getirmesi, yatırımcılarına sermaye piyasalarında hakikat ve şuurlu yatırım yapmaları için gerekli tertip ve platformları sağlaması bugünkü sermaye piyasaları için en kıymetli kriter haline gelmiştir. Emeklilik ve menkul değer fonları yanı sıra ferdî hesapları ile borsaya erişerek alternatif getiri arayan yatırımcılarımızın sayısını giderek artırmak tüm kurumların en kıymetli misyonudur.” dedi.

“Birçok halka arza öncülük etmeye devam edeceğiz.”

Gedik Yatırım Genel Müdürü Ersan Akpınar’da 2011 yılından bu yana 27 halka arzda liderlik ve 3 halka arzda eş liderlik yaptıklarını, son 15 yılda ise 150’nin üzerinde halka arzda konsorsiyum üyesi olarak yer aldıklarını belirterek şunları söyledi: “Niğde’deki üretim tesisinde şeker üretimiyle bulunduğu bölgenin önde gelen, bilinirliği yüksek kuruluşlarından biri olan, Türkiye’nin 2023/2024 şeker kotasının yüzde 2,5’ine sahip Bor Şeker’in yaklaşık %29’luk kısmını halka açmasıyla Borsa İstanbul’a büyük paha katacağına inanıyoruz. Yatırımcılardan gelen yüksek talep, şirkete verilen bedeli bir defa daha ortaya koydu. Bu halka arzdan sağlanacak gelirin, büyük oranda şirketin büyümesinde kullanılacak olması da büyük değer taşıyor. Halka arz sürecinde Gedik Yatırım’ı tercih ettikleri için başta Bor Şeker İdare Konseyi Lideri Davut Dişli ve Genel Müdürü Buyruk Haktan Dişli olmak üzere tüm Bor Şeker idaresine teşekkür ediyor, büyüme seyahatlerine eşlik etmekten gurur duyuyoruz.”

Akpınar, önümüzdeki günlerde daha birçok halka arza öncülük etmeyi planladıklarını kelamlarına ekledi.

“7-8-9 Şubat 2024 tarihlerinde Gedik Yatırım’ın konsorsiyum liderliğinde gerçekleştirilen Bor Şeker’in halka arz sürecinde, 2,59 milyon yatırımcıdan, halka arz büyüklüğünün yaklaşık 4 katı talep geldi. Sabit fiyat talep toplama ve en düzgün uğraş aracılığı metoduyla gerçekleştirilen halka arz süreci sonucunda, şirketin halka açıklık oranı yüzde 29,17 oldu. Bor Şeker’in halka arz edilen 70 milyon TL nominal pahalı hisselerinin; yüzde 59,1’i yurt içi kişisel yatırımcılara, yüzde 30’u yurt içi kurumsal yatırımcılara, yüzde 10’u yurt dışı kurumsal yatırımcılara, yüzde 0,9’u ise çalışanlardan ve çiftçilerden oluşan yatırımcılara tahsis edildi.”

Bor Şeker, BORSK koduyla 15 Şubat’ta Borsa İstanbul’da Yıldız Pazar’da süreç görmeye başladı. Halka arz sonrası piyasa bedeli 6,36 milyar lirayı aşan Bor Şeker, halka arzdan elde edilen gelirin %50’sini, belirlediği stratejik alanlarda yatırıma yönlendirecek.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.