DOLAR 33,1952 -0.11%
EURO 36,0226 -0.6%
ALTIN 2.548,96-1,98
BITCOIN 22239570,00%
Denizli
37°

AÇIK

03:51

İMSAK'A KALAN SÜRE

İGA İstanbul Havalimanı’nın 2023 İklim Değişikliği Raporlaması sonuçları açıklandı
  • Gündem
  • İGA İstanbul Havalimanı’nın 2023 İklim Değişikliği Raporlaması sonuçları açıklandı

İGA İstanbul Havalimanı’nın 2023 İklim Değişikliği Raporlaması sonuçları açıklandı

ABONE OL
27 Şubat 2024 11:36
İGA İstanbul Havalimanı’nın 2023 İklim Değişikliği Raporlaması sonuçları açıklandı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İGA İstanbul Havalimanı, dünyanın en büyük sürdürülebilirlik derecelendirme platformu ‘Karbon Saydamlık Projesi’nin (CDP) İklim Değişikliği ve Su İdare programlarına bu yıl da katılarak etrafa ve dünyaya olan hassaslığını gösterdi. “Odağımız Dünya, Amacımız Gelecek” sürdürülebilirlik yaklaşımını benimseyen ve en yüksek değerde bedellendirilen ESG riskleri karşısında yaptığı yönetişim faaliyetlerini kamuoyu ile paylaşan havalimanı, değerlendirmede aldığı skorları muvaffakiyet hanesine yazdı.

Dünya genelinde yaşanan iklim krizine karşı, çevresel tesirlerini ve sürdürülebilirlik gayretlerini tertipli olarak raporlayan İGA İstanbul Havalimanı, ‘şeffaflık’ unsuruna olan bağlılığını yerine getirmeye devam ediyor. Dünyanın en büyük sürdürülebilirlik derecelendirme platformu olan CDP’nin (Karbon Saydamlık Projesi) İklim Değişikliği ve Su İdare programlarına bu yıl da raporlama yapan Havalimanı, İklim Değişikliği Programı’nda A-, Su Güvenliği Programı’nda ise B skoru alarak kıymetli bir muvaffakiyete imza attı.

‘Net Sıfır’ yol haritasına nazaran, 2023 yılı gayesini yüzde 14 daha az emisyon ile tamamlayan İGA İstanbul Havalimanı, 2019 baz yılına nazaran 2023 yılında yüzde 26 emisyon azaltımı sağladı. 2023’te su tüketiminin yüzde 30’u geri kazanılmış sulardan elde edilirken, havalimanından kaynaklanan atıkların yüzde 35’i de geri dönüştürülerek iktisada kazandırıldı.

İGA İstanbul Havalimanı CEO Vekili Selahattin Bilgen: “İGA İstanbul Havalimanı olarak, tüm faaliyetlerimizde Birleşmiş Milletler’in Sürdürülebilir Kalkınma Maksatları doğrultusunda hareket etmeyi önceliklendiriyoruz. Dünyamıza duyduğumuz hürmet ve sürdürülebilirlik şuuruyla gelecek jenerasyonlara daha uygun bir dünya bırakmayı hedefliyoruz. Bu kapsamda İGA olarak, sürdürülebilirlik stratejisi, vizyonu, planları, aksiyonları, projeleri, toplumsal yatırımları ve raporları bir ortaya getiren ‘WE RESPECT’ (Saygı Duyuyoruz) programını da yürütüyoruz. İGA İstanbul Havalimanı olarak raporladığımız bu bilgiler, dünyanın en kapsamlı sürdürülebilirlik data envanterine eklenecek. Kapsam 1* ve 2** emisyonlarının, 2030 yılında yüzde 45, 2040’ta ise yüzde 73 düşürülmesi öngörülürken; çevresel sürdürülebilirlik uğraşlarını güçlendirip kapsam 3 emisyonlarını azaltma amaçları doğrultusunda karbonsuzlaştırma teknolojileri, sürdürülebilir yakıtların tedariği için altyapı takviyesi, güç verimliliği ve yenilenebilir güç üzere ana stratejilere odaklanmayı planlıyoruz.”

Konuyla ilgili görüşlerini paylaşan CDP CEO’su Sherry Madera ise şunları söyledi: “Bu yıl CDP aracılığıyla raporlama yapan 23 binden fazla şirketin, sürdürülebilirlik ve onu destekleyen bilgilerinin raporlanması, bir tercih değil, iş dünyasında uzun vadeli muvaffakiyetin vazgeçilmez bir kesimidir. Elbette bu eğilimin yavaşlamadan devam etmesi gerekiyor. İGA İstanbul Havalimanı, bu yıl da sürdürülebilirlik bilgilerini CDP aracılığı ile raporlayarak, umut ettiğimiz yeşil geleceğe katkıda bulunan sürdürülebilirlik seyahatine devam ediyor.”

CDP Hakkında:

Kâr emeli gütmeyen milletlerarası bir kuruluş olan Karbon Saydamlık Projesi (CDP), global düzlemdeki şirketleri, kentleri, eyalet ve bölgeleri iklim değişikliği, su güvenliği ve ormansızlaşma hususlarındaki risklerini ve fırsatlarını ölçmek ve yönetmek için destekliyor. CDP’nin maksadı, çevresel raporlamayı ve risk idaresini bir ‘iş normu’ hâline getirerek sürdürülebilir iktisada hizmet eden açıklamaları, içgörüleri ve aksiyonları teşvik ediyor. CDP, yıllık skorları bağımsız puanlama metodolojisiyle yıllık olarak belirliyor.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.