DOLAR 33,1952 -0.11%
EURO 36,0226 -0.6%
ALTIN 2.548,96-1,98
BITCOIN 21946214,22%
Denizli
35°

AÇIK

03:51

İMSAK'A KALAN SÜRE

Kırık, kısa yahut eksik dişler ‘gülüş tasarımı’ ile düzeltilebiliyor
  • Gündem
  • 3.Sayfa
  • Kırık, kısa yahut eksik dişler ‘gülüş tasarımı’ ile düzeltilebiliyor

Kırık, kısa yahut eksik dişler ‘gülüş tasarımı’ ile düzeltilebiliyor

ABONE OL
1 Mart 2024 08:36
Kırık, kısa yahut eksik dişler ‘gülüş tasarımı’ ile düzeltilebiliyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Güzel bir gülüş ve kusursuz dişler yüzdeki en kıymetli ögeler ortasında yer alıyor. Çağdaş diş hekimliği sayesinde diş tabiplerinin kişinin yüzüne uygun en ülkü gülüşü tasarladığını belirten Anadolu Sıhhat Merkezi Hastanesi Ağız ve Diş Sıhhati Kısmı Klinik Koordinatörü Dt. İstek Tekkeli, “Günümüzde artık diş hekimliğindeki yenilikçi uygulamalarla beyaz ve estetik dişlere ve estetik bir gülümsemeye sahip olmak mümkün. Kırık, çatlak yahut aşınmış dişler, ön bölgede renklenmiş eski dolgular, renklenmiş dişler, dişler ortası boşluklar, konuşurken yahut gülünce görünmeyen kısa dişler, dudak ve yüze nazaran büyük yahut uzun dişler, ön bölgede diş kaybına bağlı eksiklikler, çapraşık dişler, diş minesi hasarı, ortodontik tedavi ile tedavi edilememiş dişler yahut ortodontik tedavi için gerekli vakti yaratamamış hastalar gülüş tasarımı ile sağlıklı ve estetik bir gülümsemeye sahip olabilir” açıklamasında bulundu.

Yüze ülkü bir gülüş kazandırmak için yapılan gülüş dizaynının çeşitli nedenlerle estetik açıdan görünümü bozulan dişlerin ve diş etlerinin multidisipliner bir yaklaşımla tekrar tasarlanması olduğunu belirten Anadolu Sıhhat Merkezi Hastanesi Ağız ve Diş Sıhhati Kısmı Klinik Koordinatörü Dt. İstek Tekkeli, “Son yıllarda büyük ilgi gören ‘gülüş tasarımı’, kişinin tüm yüz estetiğini dikkate alarak multidisipliner bir yaklaşımla hastanın dişlerine dair tüm problemleri birebir anda çözülebiliyor. Simetri, diş eti çizgisi, gülüş sınırı, gülüş genişliği, altın oran üzere belirleyiciler gözetilerek dişlerin diş eti ile ahengi ve formunun belirlendiği, dudaklar ve dudağı çevreleyen dokuların değerlendirildiği estetik tahliller bu kapsamda değerlendiriliyor” diye konuştu.

Gülüş dizaynında 3 aşama!

Ağız ve Diş Sıhhati Kısmı Klinik Koordinatörü Dt. Dilek Tekkeli, gülüş dizaynıyla ilgili 3 evreyi paylaştı:

Değerlendirme aşaması

Hasta ile tabibin bu süreçte ahenk içinde olması değerli. Bu hususta deneyimli bir doktor hastaya hakikat sorular sorarak, klinik tecrübelerinden örnekler göstererek hastayı yönlendirmeli ve hastanın talepleri anlaşılmalıdır. Hastanın estetik beklentisi anlaşıldıktan sonra ağız içi fotoğrafları ve yüz fotoğrafları çekilir. Ağız içi ölçüleri alınır. Panoramik röntgen çekilerek hangi tedavilere gereksinim duyulacağı konuşulur.

Tasarımın onay aşaması

Bu basamakta tasarım ağızda denenir ve hasta ile koordine bir kıymetlendirme yapılır. Standardize edilmemiş, bireye mahsus tasarlanan bu gülüş hastanın beklentisi ve hastaya dair estetik tahliller gözetilerek kıymetlendirilir. Dizaynda yapılması istenen uzatmalar, kısaltmalar, form ve renk değişikliklerine bu basamakta karar verilir. Prova seansı da bu kademededir ve temel emeli; kişinin gülüş dizaynını onaylayarak kabul etmesi, onaylamadığı noktaları tabir etmesi ve bu noktaların istenen halde değiştirilerek düzeltilmesidir.

Tasarımın simantasyonu

Hastanın onayı alındıktan sonra rehabilite edilmiş uygun dizaynlar ağza yapıştırılır.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.