DOLAR 33,0974 0.04%
EURO 36,0894 -0.23%
ALTIN 2.579,91-0,79
BITCOIN 2105516-1,71%
Denizli
35°

AÇIK

13:15

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Konya’da KOP Takviyesiyle Hayata Geçecek 128 Milyon Liralık 22 Ziraî Projenin İmzaları Atıldı
  • Gündem
  • Konya’da KOP Takviyesiyle Hayata Geçecek 128 Milyon Liralık 22 Ziraî Projenin İmzaları Atıldı

Konya’da KOP Takviyesiyle Hayata Geçecek 128 Milyon Liralık 22 Ziraî Projenin İmzaları Atıldı

ABONE OL
29 Şubat 2024 18:00
Konya’da KOP Takviyesiyle Hayata Geçecek 128 Milyon Liralık 22 Ziraî Projenin İmzaları Atıldı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Konya Valiliği, Konya Büyükşehir Belediyesi ve KOP Bölge Kalkınma Yönetimi tarafından 128 milyon lira bütçeyle hayata geçirilecek 22 projenin protokolü Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır’ın iştirakiyle imzalandı. Tarımın başşehri Konya’yı ihya edecek projelerin altına imza atacaklarını belirten Bakan Kacır, “Bugün imza atacağımız 22 proje kapsamında kuracağımız çağdaş sulama sistemleri ve seralar, sağlayacağımız makine-ekipman takviyeleri, eğitim ve yayın faaliyetleriyle kentimizde tarım ve hayvancılıkta kalitenin ve verimliliğin artırılmasına katkı vereceğiz. Çiftçinin ambarı artık saban ucunda değil. Medeniyet ağacını erenlerin kardığı, müsamaha diyarı, Anadolu’nun kadim hafızası Konya’ya eser kazandırmaya, hizmet üretmeye devam edeceğiz” dedi. Konya Büyükşehir Belediye Lideri Uğur İbrahim Altay, “Kırsalda yaşayan vatandaşlarımızın toplumsal hayatlarının geliştirilmesi, altyapı eksiklerinin tamamlanması ve kalkınma modelleri oluşturularak gelirlerinin artırılması konusu en kıymetli önceliklerimizden. Bu bahiste en değerli paydaşımız da KOP Bölge Kalkınma Yönetimi Başkanlığı. İmzalayacağımız protokolle bilhassa kapalı sistem sulama sistemleri ve kırsalda vatandaşlarımızın hizmetlerine dokunacak projeleri birlikte gerçekleştiriyoruz. Bu türlü bir imkan oluşturduğu için bedelli bakanımızın şahsında tüm takımına teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Konya Valiliği, Konya Büyükşehir Belediyesi ve Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma Yönetimi tarafından 128 milyon lira bütçeyle hayata geçirilecek 22 projenin protokol imza merasimi gerçekleştirildi.

Büyükşehir Taş Bina Kültür Sanat’ta düzenlenen programın açılışında konuşan KOP Bölge Kalkınma Yönetimi Lideri Murat Karakoyunlu, KOP’un 8 vilayet ve 89 ilçeyi içerisine alan geniş bir coğrafyada kalkınmanın lokal ögelerini desteklemek üzere faaliyet gösterdiğini anımsattı.

“BÖLGENİN ULUSAL GELİRDEN DAHA FAZLA HİSSE ALMASINI SAĞLAYACAK PROJELER GERÇEKLEŞTİRİYORUZ”

Bölgenin en geniş coğrafyasına sahip Konya’da, Valilik ve Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere bölgedeki kamu kuruluşları ve mahallî paydaşlarla koordineli olarak çalışarak bölgenin ulusal gelirden daha fazla hisse almasını sağlayacak projeler gerçekleştirdiklerini belirten Karakoyunlu, “Söz konusu projelerin oluşturulmasına dayanak veren kamu kurumlarımıza, bu süreçte katkılarını esirgemeyen Konya Valimize, ağır bir iş birliği gerçekleştirdiğimiz Büyükşehir Belediye Liderimiz Sayın Uğur İbrahim Altay’a ve bölgesel kalkınmaya büyük değer veren her bir projenin şekillenmesine şahsen katkılar sunarak himayelerini esirgemeyen Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sayın Mehmet Fatih Kacır’a teşekkür ediyorum” dedi.

“BÜYÜKŞEHİR OLARAK KOYMUŞ OLDUĞUMUZ GAYELERE ULAŞMANIN MEMNUNLUĞUNU YAŞIYORUZ”

Konya Büyükşehir Belediye Lideri Uğur İbrahim Altay, 2014’teki Yeni Büyükşehir Yasası’ndan sonra büyükşehirler için kırsal kalkınmanın kıymetli bir hale geldiğini anımsatarak bu hususta da en dikkat çeken kentin her vakit Konya olduğuna vurgu yaptı.
Konya’nın 42 bin kilometrekarelik coğrafik büyüklüğü, 28 merkez dışındaki ilçe ve 900 bine yakın merkez dışında yaşayan nüfusuyla yasasın en güç uygulanacağı düşünülen yerlerden birisi olduğunu kaydeden Lider Altay, “Ama bugün gelinen noktada, ortadan geçen 10 yılda, Büyükşehir Belediyesi olarak koymuş olduğumuz amaçlara ulaşmanın memnunluğunu yaşıyoruz. Bu hususta en değerli önceliğimiz de kırsal kalkınma. Kırsalda yaşayan vatandaşlarımızın gelirlerini artırmak bizim için en kıymetli mevzulardan birisi. Zira beşerler şayet bulundukları yerde muhakkak bir gelir düzeyine ulaşamazlarsa, çeşitli toplumsal haklara, eğitim ve sıhhat hizmetlerine ulaşamazlarsa merkeze yanlışsız bir göç oluşuyor. Bu hem kırsalda bir boşalma hem de merkezde sorunların artmasına lakin birebir vakitte Konya üzere ziraî üretimin çok ağır olduğu bir kentte ülkenin besin güvenliği ismine kıymetli sıkıntılar oluşturan bir sorun haline dönüşüyor” tabirlerini kullandı.

BAŞKAN ALTAY DAYANAKLARINDAN ÖTÜRÜ BAKAN KACIR’A TEŞEKKÜR ETTİ

Kırsalda yaşayan vatandaşların toplumsal hayatlarının geliştirilmesi, altyapı eksiklerinin tamamlanması ve kalkınma modelleri oluşturularak gelirlerinin artırılması konusu en kıymetli öncelikleri olduğunun altını çizen Lider Altay şöyle devam etti: “Bu mevzuda en değerli paydaşımız da KOP Bölge Kalkınma Yönetimi Başkanlığı. Bugüne kadar ilçelerimizin eksiği olan hayvan pazarından mezbahaneye; altyapı eksiklerinden ziraî dayanaklara kadar birçok mevzuda iş birliği yaptık. Bugün de imzalayacağımız protokolle bilhassa kapalı sistem sulama sistemleri ve kırsalda vatandaşlarımızın hizmetlerine dokunacak projeleri birlikte gerçekleştiriyoruz. Bu türlü bir imkan oluşturduğu için kıymetli bakanımızın şahsında tüm grubuna teşekkür ediyorum. KOP Bölge İdaresi’yle yapmış olduğumuz projelerin güzel olmasını temenni ediyorum.”

VALİ ÖZKAN KURUMLARARASI İŞ BİRLİĞİNİN KIYMETİNE VURGU YAPTI

Konya Valisi Vahdettin Özkan da “Kırsalda ömür kalitesinin artırılması ve sürdürülebilir bir hayat için bütün kurumların iş birliğinin, maksatlarının olması ve o sinerjinin oluşturulması kıymetli. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızın nitelikli insan kaynakları kalkınma ajansları başta olmak üzere buna çok âlâ bir rehberlik yapmaktadır. KOP üzere, kalkınma ajansları üzere ünitelerin çok hoş hizmetler yaptığını, bu hizmetlerin artarak devam edeceğini, bunun sürdürülebilir olması için de hiyerarşik bir ünite, kamu kuruluşu değil bir hizmet üretme ofisleri olarak devam etmesini arz ve talep ediyorum” cümlelerini kullandı.

“KONYA’YI İHYA EDECEK PROJELERİN ALTINA İMZA ATACAĞIZ”

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır ise, protokolle bu yıl toplam bütçesi 128 milyon lira olan 22 projeyi hayata geçireceklerini belirterek, tarımın başşehri Konya’da çağdaş sulama tesislerinden hayvancılığa, seracılığa kadar Konya’yı ihya edecek projelerin altına imzamızı atacaklarını tabir etti.

“MÜREFFEH TÜRKİYE AMACINA EMİN ADIMLARLA YÜRÜYORUZ”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde 22 yıldır büyük ve güçlü Türkiye’ye gerçek emin adımlarla yürürken araştırma ve inovasyon eko sistemi, planlı sanayi alanları, girişimcilik kültürü ve nitelikli insan kaynağıyla Türkiye’yi global üretim ve inovasyon üssü haline getirdiklerini aktaran Bakan Kacır, “Hayalden gerçeğe dönüşen sayısız projeye sayısız yapıta daima birlikte imza attık ve artık Türkiye Yüzyılı’nı Ulusal Teknoloji Hamlesi’yle taçlandırarak tam bağımsız ve müreffeh Türkiye amacına emin adımlarla yürüyoruz. Yatırım, istihdam, üretim, ihracat yoluyla büyüme üzerine konseyi iktisat yaklaşımımızdan taviz vermeden milletimizin refahını yükseltme, devletimizi güçlendirme gayretimizi kesintisiz sürdürüyoruz” dedi.

“VEFANIN EN HOŞ ÖRNEĞİNİ HER VAKİT KONYA’DA GÖRDÜK”

Cumhurbaşkanı Erdoğan liderliğinde yürüttükleri büyüme ve kalkınma seyahatinde Konya’nın kendileri için müstesna bir yere sahip olduğunu kaydeden Bakan Kacır, “Vefanın en hoş örneğini her vakit Konya’da gördük. Bizler de her daim ilim, irfan kenti Konya’ya gece gündüz demeden aşkla hizmet etmeye uğraş ettik. Yatırım teşvikleriyle, sanayi alanlarıyla, KOBİ’lerimize sağladığımız imkanlarla, bölgesel kalkınma projelerimizle Konya’ya bedel katan yatırımları bir bir hayata geçirdik. Verdiğimiz takviyeler ve sağladığımız teşviklerle kentimizin sürdürülebilir büyümesine ve gelişmesine katkı sunmaya devam ediyoruz” diye konuştu.

“İLİMİZDE SU KAYNAKLARININ VERİMLİ KULLANILMASI GEREKİYOR”

Mevlana Kalkınma Ajansı ve KOP Bölge Kalkınma Yönetimi tarafından desteklenen projelerle Konya’nın tarihi ve doğal hoşluklarını müdafaanın yanında varlıklı kültürel mirasını ekonomik bedele dönüştürdüklerini paylaşan Bakan Kacır şöyle konuştu:

“Gıda üretim merkezlerinden Konya’mızın her karış toprağını daha verimli kullanmamızı sağlayacak projeleri hayata geçiriyoruz. Mevlana Kalkınma Ajansımızla kentimizde bugüne dek 1.210 projeye 2.2 milyar lira takviye olduk. 1.750’den fazla vatandaşımızın istihdamına öncülük ettik. KOP Bölge Kalkınma Yönetimimizle de sulama, bitkisel üretim, hayvancılık, kültür, turizm, güç ve imalat bölümlerinde 832 projeye 6.2 milyar lira kaynak sağladık Geniş tarım topraklarına sahip Konya Kapalı Havzası maalesef ülkemizin en az yağış alan bölgesi. Konya Ovası Projesi’ne çarpan tesiri oluşturacak yeni teknolojileri çiftçilerimizle buluşturmak kentimizde tarım altyapımız için hayati değere sahip. Bu nedenle vilayetimizde su kaynaklarının verimli kullanılması gerekiyor.”

“ÇİFTÇİNİN AMBARI ARTIK SABAN UCUNDA DEĞİL”

İmzalayacakları 22 projeyle Konya’nın tarım ve hayvancılıkta kalitenin ve verimliliğin artırılmasına katkı vereceklerini lisana getiren Bakan Kacır, “Çiftçinin ambarı artık saban ucunda değil. Medeniyet ağacını erenlerin kardığı, müsamaha diyarı, Anadolu’nun kadim hafızası Konya’ya eser kazandırmaya, hizmet üretmeye devam edeceğiz. İnşallah Konya Anadolu’daki varlığımızın, birliğimizin, dirliğimizin sembolü olduğu üzere Türkiye Yüzyılı’nın da teminatı olacak. Biz ülkemizi Türkiye Yüzyılı’nda Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde kalkındırmaya, daha müreffeh yarınlar için soluksuz çalışmaya devam ederken 80 kentimizde olduğu üzere Konya için de aşkla, şevkle üretmeye devam edeceğiz. Projelerin hayata geçmesinde emek veren tüm paydaşlarımıza teşekkür ediyor, projelerimizin Konya’ya, üreticilerimize, çiftçilerimize, işçilerimize iyi olmasını diliyorum” kelamlarıyla konuşmasını tamamladı.

Konuşmaların akabinde 128 milyon lira bütçeyle hayata geçirilecek 22 ortak projenin imzaları atıldı. Projeler ortasında Konya Büyükşehir Belediyesi’nin Ilgın Harmanyazı Kapalı Sistem Sulama Tesisi proje de bulunuyor.

BAKAN KACIR LİDER ALTAY’I ZİYARET ETTİ

İmza merasimin öncesinde Bakan Kacır, Konya Büyükşehir Belediye Lideri Uğur İbrahim Altay’ı ziyaret ederek çalışmalarında kolaylıklar diledi. Lider Altay da ziyareti hasebiyle Bakan Kacır’a teşekkür etti.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.