DOLAR 33,1952 -0.11%
EURO 36,0226 -0.6%
ALTIN 2.548,96-1,98
BITCOIN 21946214,22%
Denizli
35°

AÇIK

03:51

İMSAK'A KALAN SÜRE

Kosova Türklerinin meselelerine ışık tutan proje
  • Gündem
  • Kosova Türklerinin meselelerine ışık tutan proje

Kosova Türklerinin meselelerine ışık tutan proje

ABONE OL
28 Şubat 2024 22:00
Kosova Türklerinin meselelerine ışık tutan proje
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ege Üniversitesi Bağlantı Fakültesi Gazetecilik Kısmı Basın Yayın Tekniği Anabilim Kısmı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ayşe Çatalcalı Ceylan’ın yürütücülüğünü yaptığı “Kosova Basın Tarihi Çalışmalarında Kelamlı Tarih ve Metin Madenciliği Yoluyla, Tan (1969-1999) ve Yeni Devir Gazete (1999-2008) Haberlerinde Kosova Türklerinin Temsili” isimli proje tamamlandı.

Kültür Bakanlığı Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) tarafından milletlerarası dış paydaş projesi olarak yürütülen araştırmada, Ege, Prizren ve Priştine üniversitelerinden 7 araştırmacı misyon aldı. Projede, Ege Üniversitesi Bağlantı Fakültesi öğretim üyeleri Doç. Dr. Ayşe Çatalcalı Ceylan, Doç. Dr. Tolga Çelik, Dr. Ögr. Üyesi Soner Yağlı ve Prizren Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Elsev Brina Lopar yer alırken Ayla Karataş, Sümeyye Akdağ ve Esin Muzbeg ise araştırmacı olarak misyon aldı.

İlişkiler ağı ve toplumsal değişim süreci gözler önüne serildi

Doç. Dr. Ayşe Çatalcalı Ceylan’ın yürütücülüğünü yaptığı projede, 1969-1999 yılları ortasında Tan ve 1999-2008 yılları ortasında Kosova’da Türkçe olarak yayımlanan Yeni Devir gazetelerinin, Türk topluluklarının yaşadığı toplumsal değişim sürecinin yazılı basında nasıl sunulduğu ve aktör ağ teorisine nazaran nasıl ilgiler ağı oluşturulduğu incelendi. Proje kapsamında, Tan ve Yeni Devir gazetelerinde çalışan 10 gazeteci ile kelamlı tarih çalışması yapıldı. Ayrıyeten gazetelerde devrin haberleri metin madenciliği yoluyla derinlemesine incelendi. Haberler, aktör-ağ teorisi bağlamında ele alınarak, Türk topluluklarına ait kültür-sanat, iktisat, politika-siyaset, eğitim ve lisan meselelerine ait ortaya çıkan ilgiler ağı irdelendi. Projede, Kosova’daki Türk topluluklarının bilhassa Türkiye ile kurulan alakalarına de dikkat çekildi.

Kosova Türkeri’nin Basın Tarihi: Bir Periyodun Şahitleri Anlatıyor

Projede kelamlı tarih çalışmasına, Tan gazetesinden, gazeteciler Reşit Hanadan, Enver Baki, Şerafettin Ömer, Altay Suroy, Aziz Hür ve Yeni Dönem’den Taner Güçlütürk, Enis Tabak, Esin Muzbeg, Orhan Lopar ve İstek Bütüç katıldı. Kelamlı tarih çalışmasına katılan gazetecilerin röportajları doğrultusunda, periyoda Tan ve Yeni Devir gazetelerinin tanıklık ettiği, lakin gazetelerin kapanmasının akabinde Türk topluluklarının meselelerinin duyurulmasına dair büyük bir kayıp yaşandığı anlatıldı.

“5 alanda büyük sorun var”

Proje Yürütücüsü Doç. Dr. Ayşe Çatalcalı Ceylan, Türk topluluklarının geçmişten günümüze var olan problemlerinin, “Eğitim”, Kültür-sanat”, Politika-siyaset”, “Türk dili” ve “Ekonomi” olarak 5 ana bahiste incelendiğini belirtti. Doç. Dr. Çatalcalı Ceylan, incelenen haberlerde Türkiye’nin takviyesinin ön planda olduğunu vurgularken araştırmanın, bilhassa Türk lisanının yaşatılması gayretinde eğitime dair adımların artırılması gerektiğini ortaya çıkardığını söyledi.

Yürütülen araştırma ile ilgili bilgi veren Prizren Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Elsev Brina Lopar, yazılı gazetelerin yine hayat bulması gerektiğini tabir etti. Doç. Dr. Lopar, “Günümüzde dijital alanda gelişmeler olsa da Kosova’da yazılı gazeteler tekrar Türk topluluğunun sesi olmalıdır. Medya alanı Kosova’da güçlendirilmelidir. Çünkü her alanda meselelerin duyurulması, tahlil imkanlarının bulunması medya ile olmaktadır. Türkiye’nin katkısıyla oluşturulan gazeteler ve istihdam edilen gazeteciler aracılığıyla buradaki yaşama tanıklık edilmelidir” dedi.

“Türk lisanı kullanımı ve ekonomik dayanak artırılmalı”

Doç. Dr. Tolga Çelik ve Dr. Öğretim Üyesi Soner Yağlı ise, projede haberlerin metin madenciliği yoluyla incelendiğine dikkat çekerek, Kosova’daki Türk topluluğunun sıkıntıları ve muhtaçlıklarının bilhassa ağ teorisi bağlamında kurulan bağlantılar ağını gözler önüne serdiğini belirttiler. Doç. Dr. Tolga Çelik, “Türkçe eğitim veren kısımların artırılması istendi. Türk lisanının öğrenilmesi ve geliştirilmesi için takviye talep edildi. Ayrıyeten, kültür sanat sıkıntılarına ait; Türk kültürünün yaşatılması için düzenlenmesi planlanan etkinliklere maddi takviye sağlanması gerektiği belirtildi” dedi.

“İlişkiler ağı önemli”

Dr. Öğretim Üyesi Soner Yağlı da projede, Türk topluluğunun kültürel kimliğini muhafazası ve geliştirmesi için fırsatlar yaratılması gerektiğini belirtti. Politika-siyasete dair sorunların Kosova’daki Türk topluluğunun kimlik meseleleri, seçme ve seçilme hakları, Avrupa Birliği ile bağlantılar üzere çerçevelerde toplandığı belirten Dr. Öğretim Üyesi Yağlı, Türkiye ile kurulan münasebetlerin bu manada bedelli ve kıymetli olduğu vurgulandı

Projede, Türkiye ile ticaret ilgilerinin geliştirilmesi ve ekonomik katkının artırılması için çeşitli teklifler sunuldu. Türkiye’nin Kosova’daki Türk topluluğuna yönelik yatırım ve takviyelerinin devam etmesi istendi. Proje, Kosova’daki Türk topluluğunun problemlerini ve muhtaçlıklarını belirlemek, Türkiye ile alakalarını güçlendirmek ve Türk kültürünü ve lisanını yaşatmak için tahlil teklifleri sunması açısından başarılı bulundu.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.