DOLAR 33,0227 0.64%
EURO 35,9365 0.9%
ALTIN 2.520,70-0,31
BITCOIN 2112944-2,58%
Denizli
30°

AÇIK

13:16

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Kuveyt Türk’ün CDP İklim Değişikliği notu B
  • Ekonomi
  • Kuveyt Türk’ün CDP İklim Değişikliği notu B

Kuveyt Türk’ün CDP İklim Değişikliği notu B

ABONE OL
27 Şubat 2024 05:24
Kuveyt Türk’ün CDP İklim Değişikliği notu B
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye’nin öncü iştirak finans kuruluşu Kuveyt Türk, gelecek jenerasyonlar için kaynakların verimli kullanılması ve korunması emeliyle iştirak bankacılığı iş modelini sürdürülebilirlik prensipleri doğrultusunda geliştirmeyi sürdürüyor. Çevresel yükümlülüklerini ölçmek için aksiyon alan Kuveyt Türk, memleketler arası raporlama platformu olan Karbon Saydamlık Projesi (CDP) İklim Değişikliği anketine birinci kere katılarak, bankacılık dalında en âlâ notlardan biri olan B skorunu aldı.

Topluma ve tabiata karşı sorumluluk şuuruyla faaliyetlerini yürüten Türkiye’nin öncü iştirak finans kuruluşu Kuveyt Türk, faaliyetlerinden kaynaklı çevresel etkiyi en az seviyede tutmayı, sürdürülebilir finans yaklaşımının ana bileşenleri ortasında görüyor. Bu hususta sürdürülebilir eser ve hizmetlerden atık idaresine, entegre kurumsal sorumluluk projelerinden kurum içi sürdürülebilirlik eğitimlerine kadar birçok farklı alanda çalışmalar yürüten Kuveyt Türk, çevresel yükümlülüklerini yerine getirerek sahip olduğu sera gazı emisyonlarını ölçtü ve 2023 yılında birinci defa CDP İklim Değişikliği anketine katılarak finans bölümünün en güzel notlarından biri olan B skorunu aldı. Dünyanın en büyük etraf raporlama platformu olan CDP’nin 2023 İklim Değişikliği Programı kapsamında 23 binin üzerinde şirket puanlandı. CDP, iklim değişikliğinin tesirlerini azaltmak emeliyle iş dünyasının işleyişine katkı sunmayı hedefliyor.

“Sürdürülebilirlik iştirak finansın özünde var”

Kuveyt Türk Genel Müdürü Ufuk Uyan, yaptığı değerlendirmede, “Topluma ve tabiata saygılı olmak iştirak finansın temel unsurları ortasında yer alıyor. Kuveyt Türk olarak faaliyetlerimizi çevresel ve toplumsal faydayı en üst düzeye çıkaracak formda planlıyor ve yürütüyoruz. Bu çerçevede, çevresel yükümlülüklerimizi yerine getirerek sahip olduğumuz sera gazı emisyonlarını ölçtük ve birinci kere 2023 CDP İklim Değişikliği anketine katılarak bankacılık dalının en güzel notlarından biri olan B skorunu aldık. Kuveyt Türk olarak güç verimliliğine yönelik aksiyonlarımızla tabiatımızı koruyacak projeleri önceliklendiriyor; gelecek kuşaklara karşı sorumluluklarımızı yerine getirme hassasiyetiyle hareket ediyoruz. Bu konuda Sıfır Atık Dokümanı için de gerekli tüm kriterleri yerine getirerek bu belgeyi alan birinci iştirak finans kuruluşu olmuştu. Ayrıyeten Kuveyt Türk Bankacılık Üssü binamız güç verimliliğine değer verdiğimizi gösteren BREEAM sertifikasına sahiptir. Bunun yanı sıra kağıtsız bankacılık yaklaşımını da benimseyerek kâğıt tüketimini azaltırken, kâğıt üretimi sırasında kullanılan yüksek su tüketiminin de önüne geçmiş oluyoruz ve direkt emisyon ölçümüzü düşürüyoruz. Yeniden, sürdürülebilir ekonomik kalkınmaya dayanak olmak hedefiyle yenilenebilir güç ve çatı GES finansmanı başta olmak üzere sürdürülebilir yatırımlarımıza tüm süratiyle devam ediyoruz. Dijital ve sürdürülebilir finans alanında öncü iştirak finans kuruluşu olma amacımızla çevresel faaliyetlerde bulunmayı sürdüreceğiz” dedi.

Farkındalık, idare ve liderlik

İklim değişikliğinin tesirlerini azaltmak maksadıyla iş dünyasının işleyişini değiştirmeyi hedefleyen CDP, firmaların iklim değişikliği konusundaki yönetişim yapılarını, risk ve fırsat tanımlamalarını, iş stratejilerini, maksatlarını, sera gazı emisyon bilgilerini ve farklı paydaşlar ile etkileşimlerini kıymetlendirerek derecelendiriyor. Farkındalık, idare ve liderliğe uzanan bir seyahatte bedellendirilen şirketler D’den A’ya kadar puanlandırılıyor. Kuveyt Türk CDP İklim Değişikliği anketine katıldığı birinci yılında idare düzeyi olan B notunu alarak, “iklim hususlarında koordineli aksiyonda bulunan şirket” özelliğini taşıyan şirketler ortasındaki yerini aldı.

Kuveyt Türk Hakkında

Kuveyt Türk, 1989 yılında kurulmuştur. Seçkin finansal eser ve hizmetlerini faal formda tasarruf sahipleri ve yatırımcılarla buluşturan Kuveyt Türk, müşteri odaklı yaklaşımı, teknoloji-inovasyon çalışmaları ve dijital dönüşüm yolunda attığı adımlarla bölümündeki öncü pozisyonunu sürdürmektedir. Altın bankacılığı alanında adım atan birinci iştirak finans kuruluşu olan Kuveyt Türk, ayrıyeten dünyada ve Türkiye’de birinci sürdürülebilir sukuk sürecini gerçekleştirmiştir. Son 6 yıldır Türkiye’nin En Âlâ Patronu mükafatına layık görülen Kuveyt Türk, 2021’de de birinci sırada Avrupa’nın En Âlâ Patronu seçildi. Bugün prestijiyle Türkiye genelinde 443 şubesiyle ve dijital kanallarıyla müşterilerine hizmet veren Kuveyt Türk, yurt dışında ise Bahreyn şubesi ve Almanya’daki iştiraki KT Bank AG’yle faaliyetlerini sürdürmektedir. Operasyonel çalışmalarının yanı sıra toplumsal bedelleri temel alarak ve kültürel varlıklara sahip çıkarak kıymetli toplumsal sorumluluk projelerine imza atan Kuveyt Türk, “Değerlerimizle büyüyoruz” yaklaşımı doğrultusunda birçok onarım projesi üstlenmiş, insani yardım kampanyalarına takviyede bulunmuş, kitap ve belgesel üzere kalıcı eserler ortaya koymuştur.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.