DOLAR 33,1211 0.08%
EURO 36,0961 -0.27%
ALTIN 2.582,87-0,68
BITCOIN 2110667-1,16%
Denizli
35°

AÇIK

13:15

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Lider Soyer: “Anıt Yapı kentimizin en değerli simgelerinden biri olacak”
  • Gündem
  • Lider Soyer: “Anıt Yapı kentimizin en değerli simgelerinden biri olacak”

Lider Soyer: “Anıt Yapı kentimizin en değerli simgelerinden biri olacak”

ABONE OL
1 Kasım 2023 13:48
Lider Soyer: “Anıt Yapı kentimizin en değerli simgelerinden biri olacak”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İzmir’de 30 Ekim sarsıntısında hasar gördüğü için yıkılan İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ana hizmet binasının yerine inşa edilecek anıt yapı için açılan Bir Uygarlık Odağı Olarak Başkanlık ve Kent Meclisleri Fikir Projesi Yarışması’nın kazananları mükafatlarını aldı. Birinci olan mimar Selim Atak öncülüğündeki grup, mükafatını Lider Tunç Soyer’den aldı. Soyer, “İzmir, Cumhuriyete ve demokrasiye sahip çıkanların kenti. Yeni anıt yapımız bu kararlılığımızın ve kentimizin en kıymetli simgelerinden biri olacak. Bu anıt eser İzmir’in bugününden geleceğine miras kalacak” dedi. 

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin 30 Ekim 2020 zelzelesinde hasar gören Konak Meydanı’ndaki ana hizmet binasının yerine inşa edilecek anıt yapı için açtığı fikir projesi müsabakası sonuçlandı. 

“Bir Uygarlık Odağı Olarak Başkanlık ve Kent Meclisleri Fikir Projesi” yarışının ödül merasimi Tarihi Bıçakçı Han’da yapıldı. İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer’in konut sahipliğindeki ödül merasiminde mimar Selim Atak öncülüğünde çalışma yürüten takım birincilik mükafatına layık görüldü. Takımda iç mimar Rahmi Hızarcıoğlu, peyzaj mimarı Doğu Ayan ve mimar Cansen Molva yer alıyor.

 

“Anıt yapı kentimizin en değerli simgelerinden biri olacak”

Beş yıla yaklaşan vazife müddetinde en çok heyecan duyduğu anlardan birini yaşadığını lisana getiren İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer, “Bugün İzmir’e eşsiz bir Cumhuriyet yapıtı bırakmak üzere bir ortaya geldik. 30 Ekim zelzelesinde hasar alan Büyükşehir Belediye binamızın yerine inşa edeceğimiz ‘Anıt Yapı’ kentimizin en değerli simgelerinden biri olacak. Bu anıt eser İzmir’in bugününden geleceğine miras kalacak. Kentimizin yeni belediye meclisi ve başkanlık ofisini kapsayan bu yapı Cumhuriyetimizin yüzüncü yılına yakışan bir yarışla belirlendi. Kentimizin bir öbür anıt yapısı olan Bıçakçı Han’da, çok pahalı takımların katıldığı yarışımızın ödül merasimini gerçekleştirmekten büyük bir memnunluk ve onur duyuyorum” dedi.

 

“Demokratik yollarla tasarlamayı başardı”

Bugün gerçekleştirilen merasimin 2021 yılından itibaren başlattıkları sürecin geldiği son nokta olduğunu söyleyen Lider Tunç Soyer, kelamlarına şöyle devam etti: “2021 yılında Cumhuriyetimizin yüzüncü yılı anısına kentimizin görkemli bir noktasında anıt yapma fikriyle bu yola çıkmıştık. Bunun için 20 farklı yerde günler aylar süren incelemeler yapıldı. İncelemeler sonucunda kent paydaşlarımız ve heyetimizin yönlendirmesiyle anıt projesini eski belediye binamızın yerinde yapmaya karar verdik. Böylece bu müsabakanın ana fikri, kamu kullanımına açık ve sembolik kıymet taşıyan bir demokrasi anıtına dönüştü. Bu yarışın Cumhuriyetimizin yüz yıllık mirasına yakışır formda ortak akılla şekillenmesi bana sorarsanız ortaya çıkacak anıt eser kadar kıymetliydi. İzmir, gelecek jenerasyonlara miras bırakacağımız bir demokrasi anıtını yeniden demokratik yollarla tasarlamayı başardı. Bunun için ne kadar övünsek azdır.” 

 

“150 grup başvurdu”

İzmir’in kalbi ve en işlek meydanı olan Konak Atatürk Meydanı’yla birlikte ele alınan yeni başkanlık ve meclis binası fikir projesi yarışına 150 grubun başvurduğunu tabir eden Lider Soyer, “Çok kıymetli yapıtlarıyla İzmir için tarihi ehemmiyet taşıyan bu karar anına dahil olan tüm takımlara sonsuz teşekkür ediyorum. Demokrasi yalnızca beş yılda bir sandığa giderek oy kullanmak değildir.  Demokrasi bir kültürdür. Katılımcılık, şeffaflık, eşitlik ve adalet demektir. İzmir’in en ağır meydanında, vatandaşların kullanımına açık, yaşayan bir anıt yapıyı, yeni başkanlık ve meclis salonunu yapma fikri işte İzmir’in bu esaslı demokrasi anlayışından doğuyor. İkinci yüzyılında Cumhuriyetimizi demokrasi ile taçlandırmak ulaşmamız gereken en temel gayelerden biri olarak görülüyor. İzmir, Cumhuriyete ve demokrasiye sahip çıkanların kenti. Yeni anıt yapımız bu kararlılığımızın simgelerinden biri olacak. Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılında ne hukukun üstünlüğünden, ne demokrasiden, ne tabir özgürlüğünden, ne de adalete olan bağlılığımızdan bir milim dahi sapamayacağız. Cumhuriyetin kazanımlarına sonuna kadar sahip çıkacağız. Tamamlandığı vakit yeni başkanlık ve meclis binamız, demokrasi ve barışın tatlı güneşi olacak ve İzmir’den dünyaya umut verecek. Tıpkı yüzyıl evvel Mustafa Kemal Atatürk ve yol arkadaşlarının İzmir’den tüm dünyaya ilham vermesi gibi” diye konuştu. 

 

Oy birliği ile birinci, 85 sıra numaralı proje

Yarışma sonucuna nazaran mansiyon ve ödül alan iştirakçilere ilişkin grup listesi şu formda:
 

85 sıra numaralı proje: 1.Ödül

Ekip temsilcisi müellif mimar Selim Atak, yardımcılar iç mimar Rahmi Hızarcıoğlu, peyzaj mimarı Doğu Ayan ve mimar Cansen Molva.
 

111 sıra numaralı proje: 2.Ödül

Ekip temsilcisi mimar Cihan Sevindik, müellif yüksek mimar Senem Müştak Sevindik, mimar danışman Sıddık Güvendi, mimar danışman Mehmet Ali Yılmaz, mimar yardımcı Resul Ekrem Varlıklı, yardımcı öğrenciler Mehmet Sait Aktay, Yaren Hazal Erman, Ayceren Karabıyık, Elif Kaya, Büşra Aydemir. 
 

26 sıra numaralı proje: 3.Ödül

Ekip temsilcisi mimar müellif Mehmet Ziya İmren, mimar müellif Tolga İltir, danışman mimar 
Tamara Nazari İmren, inşaat mühendisi danışman Necdet Demirel. 
83 sıra numaralı proje: 1. Mansiyon
6 sıra numaralı proje: 2. Mansiyon
116 sıra numaralı proje: 3. Mansiyon
143 sıra numaralı proje: 4. Mansiyon
131 sıra numaralı proje: 5. Mansiyon almaya hak kazandı.
Yarışma sonuçları ile ilgili listeye “sehirmeclisleriyarismasi.izmir.bel.tr” adresinden ulaşılabiliyor. 

 

Birinci 500 bin lira ödül aldı

Yarışmanın birincisine 500 bin, ikincisine 400 bin, üçüncüsüne 300 bin lira verildi. Yarışla 100 bin lira kıymetinde beş mansiyon mükafatı dağıtıldı. Müsabakanın heyet lideri mimar Nevzat Sayın idi. Asli heyet üyeleri ortasında mimar Emre Arolat, peyzaj mimarı Prof. Dr. Erhan Vecdi Küçükerbaş, mimar Ersen Gürsel, mimar Prof. Dr. Hikmet Gökmen, inşaat mühendisi, kent ve bölge plancısı Prof. Dr. İlhan İnhisarı, inşaat mühendisi, kent ve bölge plancısı, heykeltıraş Prof. Meriç Hızal ve danışman heyet üyesi İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ertuğrul Tugay yer aldı. Merasimde heyet üyelerine teşekkür plaketi de verildi. 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.