DOLAR 33,1024 0.05%
EURO 36,0793 -0.26%
ALTIN 2.582,09-0,71
BITCOIN 2122193-1,10%
Denizli
32°

AÇIK

13:15

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Muğla Büyükşehir Belediyesi ve Muğla Ticaret Borsası işbirliği ile Muğla’ya kazandırılan 100.Yıl Besin Tahlil Laboratuvarı açıldı
  • Ekonomi
  • Muğla Büyükşehir Belediyesi ve Muğla Ticaret Borsası işbirliği ile Muğla’ya kazandırılan 100.Yıl Besin Tahlil Laboratuvarı açıldı

Muğla Büyükşehir Belediyesi ve Muğla Ticaret Borsası işbirliği ile Muğla’ya kazandırılan 100.Yıl Besin Tahlil Laboratuvarı açıldı

ABONE OL
29 Şubat 2024 19:00
Muğla Büyükşehir Belediyesi ve Muğla Ticaret Borsası işbirliği ile Muğla’ya kazandırılan 100.Yıl Besin Tahlil Laboratuvarı açıldı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Muğla’da tohum, toprak, bitki, sulama suyu ve ziraî üretim alanında bilimsel çalışmalara büyük ehemmiyet veren Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin, Besin Tahlili için Muğla Ticaret Borsası ile hayata geçirdiği laboratuvar açıldı.

100. Yıl Besin Tahlil Laboratuvarı ismiyle açılan laboratuvar yaklaşık 50 Milyon TL’ye mal olurken üretilen tüm mamul, yarı mamul, hammadde besin ürünlerinin kalite kriterlerinin belirlenmesi, yenilikçi eser geliştirmek için Ar-Ge çalışmalarının gerçekleştirilmesi, kalitesi belirlenmiş eserlerin pazar imkanlarının arttırılmasında kıymetli rol oynayacak.

100.Yıl Besin Tahlil Laboratuvarı açılışına Muğla Büyükşehir Belediye Lideri Dr. Osman Gürün, Büyükşehir Belediye Lider Adayı ve Bodrum Belediye Lideri Ahmet Aras, Vali Yardımcısı Ali Yılmaz, Menteşe Belediye Lideri Bahattin Gümüş, Menteşe Belediye Lider Adayı Gonca Köksal, Muğla Ticaret Borsası Lideri Hurşit Öztürk, Muğla, Fethiye, Bodrum, Milas, Marmaris Ticaret Odası Liderleri, Muğla Ticaret Borsası Onursal Lideri Hayati Nizamoğlu, meclis üyeleri, muhtarlar ve vatandaşlar katıldı.

Bahattin Gümüş, “Kalite Artacak Üretici Kazanacak”

Ticaret Borsası Onursal Lideri Hayati Nizamoğlu, “2003 yılında Ticaret Borsa’mızı kurduk. Biraz külfetli devirlerden geçtik. Bu süper binanın olduğu yeri aldık. Besin Tahlil laboratuvarı kurmak hayalimizdi. Bugün açılışını yapacağımız laboratuvar bir kamu birlikteliği ile oldu. Katkılarından ötürü Osman liderimize teşekkür ediyorum” dedi.

Muğla Ticaret Borsası Lideri Hurşit Öztürk ise “Bu laboratuvar Muğlamıza ve halkımıza iyi uğurlu olsun. Vatandaşlarımıza çok yararlı bir hizmet olacak. Borsamızın faaliyetleri bunlarla hudutlu kalmayacak. Çalışmalarımız sürat kesmeden devam edecek” dedi.

Menteşe Belediye Lideri Bahattin Gümüş ise laboratuvarda yapılan çalışmalar ile eserlerin kalitelerinin artacağını ve üreticinin kazanacağını söyledi. Gümüş, “Muğlamız turizm, tarih kültür en kıymetlisi de Tarım kenti. Coğrafik işaret alan birçok eserimiz var. Borsamız işbirliği ile Muğlamızın iki değerli eseri olan bal ve zeytinyağında kalite artacak, üreticimiz kazanacak. Muğla tarım kenti olarak ön plana çıkacak. Bu tesisi kentimize uzun yıllar hizmet verecek. Emeği geçen Başta Osman Liderim olmak üzere herkese teşekkür ederim” dedi.

Başkan Ahmet Aras, “Yerel İdareler Olarak Ziraî Üretimin Artması Konusunda Sorumluluk Almaya Devam Edeceğiz”

Tarımsal üretimin artması ve üreticinin daha çok kazanması için dayanaklarını sürdüreceklerinin altını çizen Bodrum Belediye Lideri ve Muğla Büyükşehir Belediye Lider Adayı Ahmet Aras, “Tarımla ilgili değerli çalışmalar yapıyoruz. Bilhassa bu bahsin bilimsel açıdan ele alınması ve randımanın arttırılması üzere bahisleri kapsayan bir çalıştay düzenledik. Sağlıklı besine ulaşımı konuştuk ve lokal tohum merkezini kurduk. Lokal idarelerimiz tarım konusunda sorumluluk almalı, kentimizde tarım-turizm birlikte gelişmeli. Yerinde üretim, yerinde tüketim anlayışı ile kırsalda üretip kıyıda tüketmeliyiz. Kırsalı ve kıyıyı birbirine entegre etmeliyiz. Ziraî üretimin artmasında örgütlü toplumun değeri ortaya çıkıyor. Sivil toplum kuruluşları, lokal idareler ve üreticiler birlikte hareket etmeli, bütün kesimler birlikte olmalı ve böylelikle hem üretici hem de ülkemiz kazanmalı. Burada da ziraî üretim basamağında eserlerin kaliteleri ölçülerek hem pazarlama hem de bir nevi kalite denetiminin yapıldığı inançlı bir çalışma ortaya konacak. Böylece tüketici de hangi kalitede eser aldığını bilecek. Bu nedenle 100. Yıl Besin tahlil laboratuvarı çok değerli, emeği geçen herkese teşekkürler” dedi.

Başkan Gürün, “Bilimsel Datalar Işığında Eserlerimizin Katma Kıymetini Arttıracağız”

Cumhuriyetin 100. Yıl temasına çok uygun bir hizmetin açılışını yaptıklarını vurgulayan Lider Gürün, Atatürk’ün gösterdiği yol olan bilim yolunda yürüdüklerini ve ziraî üretimde de bu yolun çok kıymetli olduğunu söyledi. Gürün, “100. Yıl Besin tahlil laboratuvarında bilimsel prensiplerle çalışmalar yapılacak. Bilhassa Muğla’nın en kıymetli eserleri olan bal ve zeytinyağı tahlilleriyle bu başat eserlerin ne kadar kaliteli olduğunu ortaya koyacağız. Yeniden çok farklı eserleri inceleyeceğiz. Üreticilerin eserleri yapılan raporlamalar doğrultusunda açık arttırma tarzıyla satıcıya ulaşacak. Evvelden olduğu üzere tek bir toptancıya eserler verilmeyecek ve özellikleri ortaya konan eserler daha yüksek fiyatlardan satıcıya verilecek. Böylece üretici daha çok kazanacak” dedi.

Başkan Gürün, “Tarımın Gelişmesi İçin Çok Farklı Hizmetleri Hayata Geçirdik”

Gıda Tahlil Laboratuvarını Ticaret Borsası ile birlikte kurduklarını söyleyen Lider Gürün, “İlk evvel duyusal tahlil laboratuvarını kurduk ve tadımcılar yetiştiriyoruz. Üniversitemiz ile toprak tahlil laboratuvarımızı kurduk. Toprak haritamızı çıkardık. Üreticimiz toprağında hangi eserin yetişeceğini katma bedelini bilerek işliyor. Yeniden kooperatifçiliğin ehemmiyetini bilerek tüm kooperatifleri tek çatı altında toplamak için güçbirliğini kurduk. Bu tesis sayesinde de markalaşma konusunda çok büyük bir adım attık” dedi. Gürün ayrıyeten turizmin farklı bir noktaya evrileceğini vurgulayarak, “Tarım ve turizm ortasında çok değerli bir bağ var. Muğla’nın turizmde değişimlere adapte olabilmesi lazım. Deniz kum güneş turizmi yerini kültür, sıhhat, kırsal turizme evrilecek. Bu değişimleri yakalamalıyız” diye konuştu.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.