DOLAR 33,0227 0.64%
EURO 35,9365 0.9%
ALTIN 2.520,70-0,31
BITCOIN 2112944-2,58%
Denizli
30°

AÇIK

13:16

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Okullar mümkün sarsıntılara hazır mı?
  • Gündem
  • Okullar mümkün sarsıntılara hazır mı?

Okullar mümkün sarsıntılara hazır mı?

ABONE OL
1 Kasım 2023 06:36
Okullar mümkün sarsıntılara hazır mı?
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Okullar muhtemel zelzelelere hazır mı?

 Uzmanından ‘Okul Afet ve Acil Durum İdare Heyeti oluşturulmalı’ önerisi!

Özellikle anaokulu, ilkokul, ortaokul ve liselerde karşılaşılacak bir acil durum ya da afet anında öğrencilerin nasıl davranacaklarını bilmeleri ve onları yönlendirecek olan şahısların yeterlilikleri epey kıymetli. İş Sıhhati ve Güvenliği Öğr. Vazifelisi Esad Sadık Demirtaş, okullarda ‘Okul Afet ve Acil Durum İdare Kurulu’ oluşturulması teklifinde bulundu. Demirtaş, “Kurul bünyesinde acil durumlara birinci müdahaleyi gerçekleştirerek daha büyük felaketlerin olmasını önlemek için işçiler ortasından acil durum takımları belirlenmeli.” dedi.

Üsküdar Üniversitesi İş Sıhhati ve Güvenliği Öğr. Vazifelisi Esad Sadık Demirtaş, okullarda bulunan acil durum gruplarının yeterlilikleri konusu hakkında bilgi verdi.

Türkiye’nin jeolojik, meteorolojik ve topografik yapısı nedeniyle sıklıkla tabiat kaynaklı afetlere maruz kaldığını lisana getiren Demirtaş, AFAD datalarına nazaran, bu coğrafyanın Türkiye’yi başta zelzeleler olmak üzere, yangın, heyelan, su baskını, kaya düşmesi ve çığ üzere çeşitli afetlerle ve acil durumlarla karşı karşıya getirdiğini anlattı.

Ülkemizde sarsıntı meydana gelme ihtimali bulunması ve gerçekleşme vakti, şiddeti ve mühletinin bilinmemesinin sarsıntıya nerede yakalanacağımızı da bilmememize neden olduğunu kaydeden Demirtaş, şöyle devam etti:

“Bu sebeple meskenlerde, işyerlerinde, alışveriş merkezlerinde, yollarda, okullarda ve birçok alanda acil durumlarla karşılaşabilir ve doğal afetlere maruz kalabiliriz. Bilhassa anaokulu, ilkokul, ortaokul ve liselerde karşılaşılacak bir acil durum ya da afet anında öğrencilerin nasıl davranacaklarını bilmeleri ve onları yönlendirecek olan şahısların yeterlilikleri epey kıymetli.

Belirli dönemlerle tatbikatlar yapılmalı

Bu yüzden okullarda ‘Okul Afet ve Acil Durum İdare Kurulu’ oluşturulmalı. Heyet bünyesinde acil durumlara birinci müdahaleyi gerçekleştirerek daha büyük felaketlerin olmasını önlemek için işçiler ortasından acil durum takımları belirlenmeli.”

Okullarda acil durum ve afetlerin kıymetine yönelik birçok ülkede çalışmalar yürütüldüğünü de lisana getiren Demirtaş, şunları kaydetti:

“Belirli dönemlerle tatbikatlar yapılarak meydana gelmesi olası afet ve acil durumlar karşısında planlı bir çalışma gerçekleştiriliyor. Ülkemizde bu alanda ‘İşyerlerindeki Acil Durumlar Hakkındaki Yönetmelik’ ile çalışma ortamlarında acil durum planlarının hazırlanması, tedbire, müdafaa, tahliye, yangınla çaba, birinci yardım ve gibisi bahislerde yapılması gereken çalışmalar ile bu durumların inançlı olarak yönetilmesi ve bu mevzularda görevlendirilecek grupların belirlenmesi kanunla açıkça belirlenmiştir.

Acil durum planları hazırlanmalı ve vazifeliler eğitilmeli

Ayrıca 6331 Sayılı İş Sıhhati ve Güvenliği Yönetmeliği ile birlikte çalışma ortamlarında İş Sağılığı ve Güvenliğine verilen ehemmiyet artırılmak istenmiştir. İşyerlerinde ve kurumlarda risk değerlendirmesi ve acil durum planları hazırlama çalışmalarına katılmak, tehlike ve riskleri tahlil ederek çalışanların daha inançlı bir ortamda işlerini yürütebilmeleri için üniversitelerde İş Sıhhati ve Güvenliği programları kurularak İş Güvenliği Uzmanları yetiştirilmeye devam ediliyor.

Okullarda acil durum ve afetlerle ilgili yapılması gereken çalışmalarda bilhassa okul yöneticilerine çok iş düşüyor. Acil durum planı çalışmaları yapılması, takımlar görevlendirilirken çalışanların gönüllük aslına nazaran belirlenmesi ve vazife alacakları alanlarda kâfi bilgiye sahip olmaları gerekiyor. Özel durumlu bireyler, gebe çalışanlar, yaşlılar, uzun vadeli müsaadeye ayrılanlar, görevlendirme ile öteki bölgelerde çalışanlar üzere şahısların acil durum gruplarında olmamaları gerekir.”

Demirtaş, Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmeliğe atıfta bulunarak, şunları söyledi:

“İşyerlerinde, acil durumlara müdahale ve acil durumlarla uğraş için, yapı yüksekliği 30.50 m.’den fazla olan konut binaları ile içinde 50 şahıstan fazla insan bulunan konut dışı her türlü yapıda, binada, tesiste, işletmede ve içinde 200’den fazla kişinin barındığı sitelerde; söndürme, kurtarma, müdafaa ve birinci yardım olmak üzere toplam 4 üniteden oluşan acil durum takımları kurulmalı.

Çok tehlikeli, tehlikeli ve az tehlikeli olarak belirlenen iş kollarında ve bu binalarda sırasıyla her 30, 40, 50 bireye birinci yardım hariç en az bir takım üyesi belirlenmeli. Birinci yardımda ise bu sayılar sırasıyla 10, 15, 20 bireye en az bir kişi olmalı. 10’dan az çalışanı olan işyerlerinin söndürme, kurtarma ve müdafaa takımlarının tamamı için en az 1 dayanak elemanı görevlendirmeleri kâfi.

Acil durum grupları nasıl belirleniyor?

Özellikle acil durum grupları belirlenirken;

Fiziksel ve zihinsel açıdan hazır olan ve iş için nitelik ve hünere sahip bireyler,

Sağlık denetimleri pak çıkan, risk idaresi hususlarında geniş eğitimlere sahip bireyler ya da eğitim alarak kendini geliştirmeye çalışan şahıslar,

İş Sıhhati ve Güvenliği kapsamında risk ve tehlikelerin ayrımını rahatlıkla yapan bireyler,

Acil duruma maruz kalan bireyler ile tesirli bağlantı lisanına sahip bireyler,

Maruz kalan şahıslara kurtarılma anında ruhsal dayanak verebilecek şahıslar tercih edilmeli.”

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.