DOLAR 33,1011 0.06%
EURO 36,1174 -0.17%
ALTIN 2.579,36-0,82
BITCOIN 2112787-1,21%
Denizli
35°

AÇIK

13:15

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Plastikten Özgür Bir Gelecek: Beynimizi ve Dünyamızı Koruyalım!
  • Gündem
  • 3.Sayfa
  • Plastikten Özgür Bir Gelecek: Beynimizi ve Dünyamızı Koruyalım!

Plastikten Özgür Bir Gelecek: Beynimizi ve Dünyamızı Koruyalım!

ABONE OL
27 Şubat 2024 21:24
Plastikten Özgür Bir Gelecek: Beynimizi ve Dünyamızı Koruyalım!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Plastik eserlerde bulunan kimyasalların çevresel kirlilikle birlikte su kaynaklarına karışması, insanların bu kimyasallara maruz kalmasına neden olmaktadır. Bu kimyasalların beyin sıhhati üzerindeki potansiyel tesirleri konusunda yapılan çalışmalar, kaygı verici sonuçlar ortaya koymaktadır. Plastikte sıkça bulunan birtakım kimyasalların, hudut hücreleri üzerinde ziyanlı tesirleri olduğu ve Parkinson hastalığı riskini artırabileceği belirlenmiştir.

Son yapılan çalışmalarda plastiklerin kan-beyin bariyerlerini geçerek alfa-sinüklein ismi verilen bir protein ile etkileşime girebildiğini göstermiştir. Bu protein, hudut hücresi etkileşiminde rol oynar ve beyinde doğal olarak bulunur. Lakin Parkinson ve birtakım demans olgularında alfa-sinüklein değişir. Araştırmalar nanoplastiklerin alfa sinükleine sıkı bir biçimde bağlandığını ve bunun sonusunda Parkinson hastalığında görülen toksik kümelerin oluşmasına neden olduğu ortaya koymuştur.

Parkinson, hudut hücrelerinin vefatına ve hareket yeteneklerinin azalmasına neden olan bir nörolojik hastalıktır. Plastik kirliliğiyle ilişkilendirilen kimyasalların, bu hastalığın gelişimine katkıda bulunabileceği düşünülmektedir.

Mikroplastikler yalnızca bilişsel gelişim boşluklarına yol açmakla kalmaz birebir vakitte obezite, kanser oluşumu, üreme meseleleri üzere sorunları de beraberinde getirir.

Ancak, bu olumsuz tesirlerle gayret etmek ve plastik kirliliğini azaltmak mümkündür. Toplum olarak atılacak adımlarla, gelecek jenerasyonlara daha sağlıklı bir etraf bırakabiliriz. İşte bu bahiste atılacak adımlar:

Plastik kullanımını azaltmak:

Yapılması gerekenlerin en başında, insanların plastik atık konusunda daha hassas olması gerekiyor.

Bireyler olarak plastik kullanımını en aza indirerek, etrafımızdaki plastik atıkları azaltabiliriz. Alternatif materyallerle, bilhassa tekrar kullanılabilir eserlerle değişim sağlamak değerlidir.

Eğitim ve farkındalık yaratmak:

Toplumu plastik kirliliğinin tesirleri konusunda bilinçlendirmek, insanların alışkanlıklarını değiştirmelerine yardımcı olabilir. Eğitim kampanyaları ve bilinçlendirme projeleri bu mevzuda tesirli olabilir.

Sürdürülebilir eserlerin teşvik edilmesi:

Sürdürülebilir ve geri dönüştürülebilir gereçlerin kullanımını teşvik etmek, plastik kullanımının azalmasına katkıda bulunabilir.

Toplumsal şuuru ve dayanışmayı sağlamak:

Plastik kirliliği konusunda toplumun bir ortaya gelerek dayanışma içinde olması, daha tesirli tahlillerin bulunmasına imkan tanır.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.