DOLAR 33,0380 0.58%
EURO 35,8223 0.6%
ALTIN 2.518,78-0,40
BITCOIN 2119844-2,10%
Denizli
30°

AÇIK

13:16

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Rektör Vekili Prof. DR. Mahmut Ak: DEÜ İçin Daima Birlikte Yürüyelim
  • Genel
  • Rektör Vekili Prof. DR. Mahmut Ak: DEÜ İçin Daima Birlikte Yürüyelim

Rektör Vekili Prof. DR. Mahmut Ak: DEÜ İçin Daima Birlikte Yürüyelim

ABONE OL
28 Şubat 2024 04:48
Rektör Vekili Prof. DR. Mahmut Ak: DEÜ İçin Daima Birlikte Yürüyelim
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) rektörlük misyonuna vekaleten atanan Yükseköğretim Şurası (YÖK) üyesi Prof. Dr. Mahmut Ak, misyonuna başladı. DEÜ ailesine görüntülü ileti ile seslenen Rektör Vekili Ak, Dokuz Eylül Üniversitesi’nin ‘Araştırma Üniversitesi’ unvanına yakışır halde akademik başarılarla daha fazla anılacağı bir ortamı inşa etmenin öncelikli gayesi olacağını vurguladı.

Dokuz Eylül Üniversitesi’nde (DEÜ) 2018 yılında misyona gelen Prof. Dr. Nükhet Hotar’ın Cumhurbaşkanı kararıyla Akdeniz için Birlik (AiB) nezdinde Türkiye Cumhuriyeti Özel Temsilcisi olarak görevlendirilmesiyle DEÜ rektörlük vazifesine vekaleten atanan Yükseköğretim Heyeti (YÖK) üyesi Prof. Dr. Mahmut Ak, misyonuna başladı. Haftayı ağır bir tempoyla karşılayan Rektör Vekili Ak, DEÜ’nün farklı ünitelerinden yöneticilerle bir ortaya gelerek istişare toplantıları yaptı; Üniversitenin Senato ve İdare Heyeti toplantılarına başkanlık etti. Kurum ziyaretleri de gerçekleştiren Ak, bu kapsamda İzmir Valisi Dr. Süleyman Elban, İzmir Cumhuriyet Başsavcısı Fahri Memnun Tosun ve İzmir Emniyet Müdürü Celal Sel üzere isimlerle bir ortaya geldi.

DEÜ AİLESİNE GÖRÜNTÜ İLE SESLENDİ

Rektör Vekili Ak’ın Dokuz Eylül Üniversitesi ailesine hitap ettiği 3 buçuk dakikalık görüntüsü da Üniversitenin YouTube kanalı ve toplumsal medya hesaplarından yayınlandı. Görüntü iletisinde Dokuz Eylül Üniversitesi’nin ‘Araştırma Üniversitesi’ unvanına yakışır formda akademik başarılarla daha fazla anılacağı bir ortamı inşa etmenin öncelikli gayesi olacağını vurgulayan Ak, “Bu noktada tüm akademik işçimizin, imkanlar dahilinde özlük haklarına kavuşacağı; başarılı bilimsel çalışmaların takdir ve teşvik edileceği, gerek akademik gerekse idari çalışanın kurum aidiyetinin en üst seviyede olacağı bir üniversite için gece gündüz çalışacağız” dedi.

DEÜ Rektör Vekili Prof. Dr. Mahmut Ak, açıklamalarında şu tabirlere yer verdi:

“Dokuz Eylül Üniversitesi ailesinin değerli mensupları… Bildiğiniz üzere; 2018 yılından bu yana Üniversitemizde Rektörlük misyonunu yürütmekte olan Sayın Prof. Dr. Nükhet Hotar; 16 Şubat tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Büyükelçilik unvanı almış ve Akdeniz için Birlik nezdinde Türkiye Cumhuriyeti Özel Temsilcisi olarak görevlendirilmiştir. Kendisine Üniversitemiz bünyesinde yürüttüğü başarılı çalışmalar nedeniyle şahsım ve kurumum ismine teşekkür ediyor, yeni vazifesinde muvaffakiyetler diliyorum. Bu gelişmenin akabinde, birebir gün; yeni rektör ataması yapılıncaya kadar bu vazifeye vekalet etmek üzere Yükseköğretim Heyeti Başkanlığı tarafından Üniversitemize görevlendirildim.

Yoğun bir hafta sonu mesaisiyle birlikte süratli bir biçimde vazifeye başladım. Öncelikle bu geçiş sürecinde kolaylaştırıcılık sağlayan tüm akademik ve idari çalışanımıza gönülden teşekkür ediyorum. Toplam 8 yıl süren, art geriye 2 periyodu kapsayan İstanbul Üniversitesi Rektörlüğüm ve ardından başlayan YÖK Yürütme Heyeti üyeliğim boyunca edindiğim deneyimleri Dokuz Eylül Üniversitesi üzere büyük ve başarılı bir üniversitenin faydasına kullanmaktan ötürü büyük onur ve memnunluk duyuyorum. Vazife müddetim boyunca büyük ailemizin, Araştırma Üniversitesi unvanına yakışır biçimde akademik başarılarla daha fazla anılacağı bir ortamı inşa etmek öncelikli maksadım olacaktır. Bu noktada tüm akademik işçimizin, imkanlar dahilinde özlük haklarına kavuşacağı; başarılı bilimsel çalışmaların takdir ve teşvik edileceği, gerek akademik gerekse idari çalışanın kurum aidiyetinin en üst seviyede olacağı bir üniversite için gece gündüz çalışacağız. Bilhassa akademik manada iç barış ve huzur ortamının daima kılındığı, milletlerarası atıf sayılarının ve yayın kalitesinin yükseldiği, akredite olmuş ön lisans ve lisans programı sayısı ile milletlerarası öğrenci sayısı ve çeşitliliğinin her geçen gün arttığı bir üniversite için iç ve dış tüm paydaşlarımız ile koordineli bir formda çalışmalar yürüteceğim. Olumlu ayrımcılık anlayışından hareketle, bayanlar, çocuklar, dezavantajlı bireyler ve sokak hayvanlarına yönelik toplumsal projeler ile yeşil güç, sürdürülebilirlik üzere kavramlar ışığında tabiat dostu uygulamaların hayata geçirilmesinin önünü açacağım. Elbette bu noktada varoluş sebebimiz öğrencilerimizin de karar alma süreçlerinde daha aktif rol aldığı, öğrenci kulüpleri tarafından düzenlenecek aktifliklerin imkanlar dahilinde desteklendiği; öğrenci odaklı bir üniversite atmosferi yaratmaya da çaba edeceğiz.

Dünyanın birinci 500 üniversitesi ortasında yer alma argümanını muvaffakiyetle sürdüren Üniversitemizi daha üst sıralara taşımak için çıktığımız bu yolda tüm akademik ve idari çalışanımızı, sevgili öğrencilerimizi ve hem yurt içi hem de yurt dışında Üniversitemizi muvaffakiyetle temsil eden bedelli mezunlarımızı birlikte yürümeye davet ediyorum. Hepinizi sevgiyle ve hürmetle selamlıyorum.”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.