DOLAR 33,1952 -0.11%
EURO 36,0226 -0.6%
ALTIN 2.548,96-1,98
BITCOIN 22014064,87%
Denizli
35°

AÇIK

13:16

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Soğuk Havalar Romatizmal Şikayetleri Artırıyor!

Soğuk Havalar Romatizmal Şikayetleri Artırıyor!

ABONE OL
27 Şubat 2024 21:00
Soğuk Havalar Romatizmal Şikayetleri Artırıyor!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kas ve eklemlerde ağrı, şişlik, sertlik ve hareket kısıtlılığına yol açarak ömür konforunu değerli ölçüde düşüren romatizmal hastalıklar soğuk havaların da tesiriyle daha fazla ve sancılı yaşanıyor. Acıbadem Üniversitesi Atakent Hastanesi Romatoloji Uzmanı Dr. Mert Öztaş “Soğuk hava şartları ekseriyetle kan damarlarını daraltıp, eklem ve etrafındaki dokuların kanlanmasını azaltarak ağrı ve rahatsızlık hissini artırabilir. Bu nedenle kimi romatizmal hastalıkların seyrini makus tarafta etkileyebilir. Bilhassa romatoid artrit üzere iltihaplı romatizmal hastalıklara sahip şahıslarda soğuk hava şartları eklem iltihaplanmasını şiddetlendirebilir” diyor. Romatoloji Uzmanı Dr. Mert Öztaş romatizmal hastalıklar hakkında bilinmesi gerekenleri anlattı, soğuk havalarda kas ve eklem ağrılarına karşı alınabilecek tedbirleri açıkladı, değerli ikazlar ve tekliflerde bulundu.

Halk ortasında sıklıkla ‘romatizmalarım arttı’ halinde yakınışlarla tabir edilen ve yaşlılık hastalığı olarak bilinen romatizma en çok ağrı ile kendini gösteriyor. Bilhassa soğuk havalarda düzgünce tetiklenen bu ağrılar kimi geceler uyku uyutmazken, gün içerisinde de kas ve eklemlerde şişlik ve sertliğin de tesiriyle hayat konforunu güzelce düşürüyor. Acıbadem Üniversitesi Atakent Hastanesi Romatoloji Uzmanı Dr. Mert Öztaş romatizmanın, bilinenin bilakis bir değil çok sayıda farklı hastalığı içeren bir kümenin genel ismi olduğunu belirterek “Romatizma terimi, ekseriyetle bir dizi eklem, kas, tendon ve bağ dokusunu etkileyen romatolojik hastalıkları kapsıyor. Osteoartrit, romatoid artrit, lupus, fibromiyalji üzere birçok farklı hastalık romatizma olarak adlandırılabiliyor” diyor. Romatizmanın yalnızca yaşlılıkta değil genç yaşlarda da görüldüğünü, romatizmal hastalıklara neden olan pek çok faktör olduğunu söyleyen Dr. Mert Öztaş şöyle konuşuyor: “Romatoid artrit, lupus üzere otoimmün hastalıklar bağışıklık sisteminin bedenin kendi dokularına karşı bir reaksiyon geliştirmesi olarak nitelendiriliyor. Bu hastalıkların birçoğu genetik faktörlere bağlı olarak ortaya çıkabiliyor. Ailesel hikaye, bireyin bu tıp hastalıklara yatkınlığını etkileyebiliyor.”

Yanlış hayat alışkanlıkları da taban hazırlıyor!

İltihaplı ve iltihapsız halde kendini gösteren romatizma yalnızca şikayetin olduğu bölgeyle sonlu kalabilirken bedenin tümünü de olumsuz formda etkileyebiliyor. Romatizmaya genetik faktörler üzere, geçirilen kaza sonrası zedelenmelerin, mikrobik hastalıkların ve birtakım ilaçların da neden olabildiğini belirten Dr. Mert Öztaş, yanlış ömür alışkanlıklarının da bu hastalıklara davetiye çıkarabildiğini vurguluyor. Yapılan bilimsel çalışmalarda; bilhassa son yıllarda süratle yaygınlaşan hareketsiz (sedanter) ömür şekli, çok gerilim, alkol ve sigara üzere bir çok etkenin romatizmal hastalıklarla bağlantısı olduğunun gösterildiğini belirten Romatoloji Uzmanı Dr. Öztaş kelamlarına şöyle devam ediyor: “Romatizmal hastalıklarla yaşayan bireylerin sağlıklı bir ömür usulünü benimsemeleri değerlidir. Sistemli tabip denetimleri, sağlıklı beslenme, gerilimden kaçınma ve uyku nizamına dikkat etmeleri bu hastalıkların idaresine yardımcı olabilir.”

Soğuk havalarda bu ihtarlara dikkat!

Soğuk havanın, romatizmal hastalıkları tetikleyerek mevcut belirtileri kötüleştirdiğine dikkat çeken Dr. Mert Öztaş, soğuk havalarda daima ağrı, şişlik, sertlik ve hareket kısıtlılığı meseleleri yaşayanların kalın kıyafetler giyerek kesinlikle tertipli antrenman yapmaları gerektiğini söylüyor. Kas gücünü ve eklem esnekliğini korumak için haftada dört-beş sefer en az yarım saat yürümek ve yüzmek en kıymetli tedbirlerin başında yer alıyor. Bunlara karşın kas ve eklem şikayetlerinin devam etmesi durumunda, rastgele bir teşhis almamış olanların kesinlikle Romatoloji uzmanına başvurarak gerekli tetkikleri yaptırmalarını öneren Dr. Mert Öztaş “Erken teşhis ile tedaviye bir an evvel başlanması sayesinde hastalığın ilerlemesini durdurmak yahut yavaşlatmak mümkün olabiliyor” diyor.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.