DOLAR 33,1024 0.05%
EURO 36,0793 -0.26%
ALTIN 2.582,09-0,71
BITCOIN 2122193-1,10%
Denizli
32°

AÇIK

13:15

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Tasarruf sahipliği tekrar yükselerek yüzde 23.3 oranına ulaştı
  • Ekonomi
  • Tasarruf sahipliği tekrar yükselerek yüzde 23.3 oranına ulaştı

Tasarruf sahipliği tekrar yükselerek yüzde 23.3 oranına ulaştı

ABONE OL
28 Şubat 2024 21:00
Tasarruf sahipliği tekrar yükselerek yüzde 23.3 oranına ulaştı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

ING Türkiye tarafından gerçekleştirilen Türkiye’nin Tasarruf Eğilimleri Araştırması’nın 2023 yılı dördüncü çeyrek sonuçlarına nazaran, tasarruf sahipliği bir evvelki çeyreğe nazaran 3 puan artışla yüzde 23.3 düzeyine yükseldi. Bu oran araştırmanın yapılmaya başlandığı 2011 yılından bu yana tasarruf sahipliğinde görülen ikinci en yüksek tasarruf sahipliği oranı oldu. Tasarruf sahipleri içinde tertipli tasarruf yapanların oranı geçen çeyrekle misal seviyede yüzde 69 oranında gerçekleşti. Tasarrufu olanların tasarruf aracı tercihlerine bakıldığında, pay senetleri 2023 yılından bu yana 9 puan artış gerçekleştirerek yüzde 14 oranıyla üçüncü sırada yer aldı. Tasarruf araçları tercihi sıralaması bayan ve erkekler ortasında çabucak hemen birebir kalırken, sahiplik davranışı oransal olarak değişiklik gösterdi. Bayanların erkeklere nazaran daha çok tercih ettiği tasarruf araçları yastık altı altın ve nakit, sistem içi altın ve vadesiz hesap olurken, erkeklerin bayanlara nazaran daha çok tercih ettiği tasarruf araçları ise pay senedi ve döviz vadeli hesap oldu.

ING Türkiye’nin, kentsel yerleşim bölgelerinde yaşayan yetişkin bireylerin tasarruf eğilimlerini izlemek hedefiyle 2011 yılından bu yana IPSOS iş birliğiyle gerçekleştirdiği Türkiye’nin Tasarruf Eğilimleri Araştırması’nın (TTEA) 2023 yılı dördüncü çeyrek sonuçlarına nazaran, tasarruf sahipliği yüzde 23.3 seviyesinde gerçekleşti. Böylelikle araştırmanın yapılmaya başlandığı 2011 yılından bu yana tasarruf sahipliğinde görülen ikinci en yüksek tasarruf sahipliği oranı oldu. Dördüncü çeyrekte çocuklu bireylerde tasarruf sahipliği yüzde 19 ile tıpkı seviyede kalırken, çocuksuz bireylerde tasarruf sahipliği 5 puan artarak yüzde 29’a yükseldi.

Tasarruf sahibi her 10 bireyin 7’si sistemli tasarruf yapıyor

Araştırmaya nazaran, tasarruf sahipleri içinde nizamlı tasarruf yapanların oranı bu çeyrekte de yüzde 69 ile geçen çeyrek ile misal düzeyde gerçekleşti. Erkeklerde sistemli tasarruf yapanların oranı bir evvelki çeyreğe kıyasla 3 puan artışla yüzde 74’e yükselirken, bayanlarda bu oran yüzde 61’e düştü. Tasarrufu olanların tasarruf yapma münasebetleri ortasında “geleceğe yatırım” 6 puan artışla son çeyrekte 62’ye yükselerek tekrar birinci sırada yer alırken, “çocuklarım için” ögesi ise yüzde 17 ile ikinci sırada yer aldı. Tasarrufu olmayanlar için yakın gelecekte tasarruf yapmayı planlayanların oranı yüzde 38.5’tan yüzde 40.8’e yükseldi.

Tasarruf araçları tercihinde pay senetleri yükselişini sürdürüyor

Tasarrufu olanların tasarruf aracı tercihlerinde, yastık altı altın ve nakit son çeyrekte yüzde 26 ile birinci sırada yer alırken, sistem içi altın yüzde 16 ile ikinci sırada yer aldı. Hisse senetleri 2023’ün birinci çeyreğinden beri yükseliş göstermeye devam etti, üçüncü çeyreğe nazaran 2 puan ve birinci çeyreğe nazaran toplamda 9 puanlık bir artışla yüzde 14 ile en çok sahip olunan üçüncü tasarruf aracı oldu. Erkekler pay senedini yeniden bayanlara oranla daha çok tercih etti. Tasarruf araçları tercihi sıralaması bayan ve erkekler ortasında çabucak hemen birebir kalırken, sahiplik davranışı oransal olarak değişiklik gösterdi. 2023 dördüncü çeyreğinde bayanların erkeklere nazaran daha çok tercih ettiği tasarruf araçları 5 puan farkla yastık altı altın ve nakit, sistem içi altın ve 6 puan farkla vadesiz hesap oldu. Erkeklerin bayanlara nazaran daha çok tercih ettiği tasarruf araçları ise 9 puan farkla pay senedi ve borsa ve 7 puan farkla döviz vadeli hesap oldu. Ferdî emeklilik fonlarının tercih edilme oranı yüzde 8 olarak gerçekleşirken, bu oran TL vadeli hesapta yüzde 6 oldu. Kripto para fonlarının tercih edilme oranı ise yüzde 6’dan yüzde 4’e geriledi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.