DOLAR 33,0227 0.64%
EURO 35,9365 0.9%
ALTIN 2.520,70-0,31
BITCOIN 2112944-2,58%
Denizli
30°

AÇIK

13:16

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

  • Gündem
  • Tunç Soyer: “Benim hayatımın manası bu memlekete duyduğum aşk”

Tunç Soyer: “Benim hayatımın manası bu memlekete duyduğum aşk”

ABONE OL
2 Mart 2024 12:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer, İktisat Üniversitesi’nde düzenlenen Yerleşke İzmir Sohbetleri buluşmasında gençlerle bir ortaya geldi. Lider Soyer, “Benim hayatımın manası da bu memlekete duyduğum aşk. O kadar çok seviyorum ki; tabiatını, insanlarını, tarihini, köklerini, geleceğini. Sevda için makam, koltuk, mevki gerekmiyor. Onu içinizde hissetmeniz gerekiyor. Nerede olursanız olun, ne iş yaparsanız yapın sonunda o sevdayı aşkı gösterecek bir şeyler yapmaya devam ediyorsunuz” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer, İzmir İktisat Üniversitesi Siyaset Platformu Kulübü’nün düzenlediği “Yerel Siyasetler Ekseninde Dünden Bugüne İzmir” paneline katılarak gençlerle buluştu. Gençler ortasında siyaset şuurunu artırma, demokrasiye katkıda bulunma ve toplumda olumlu değişiklikler yaratma hedefini taşıyan aktiflikte konuşan Lider Soyer, 2019-2024 yılları ortasında kentin gelişimi hakkında konuştu. Lider Soyer ayrıyeten gençleri ilgilendiren hususlarda bilgi transferi yaparken lokal siyaset hakkında müşahedelerini paylaştı. Buluşmada kent geleceği hakkında fikir ve teklifler de gündeme geldi.

Soyer: “O kadar çok seviyorum ki”

Siyaset hayatına nasıl atıldığını anlatarak konuşmasına başlayan İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer, vicdan ve merhameti keşfederek yoluna devam ettiğini kaydetti. Lider Soyer, “Bu adaletsiz ve haksız dünya nasıl değişebilir, bunun değişimi için ben ne yapabilirim üzere birçok soru işareti ile başlayan sorgulama devri. Sonunda geldiğim nokta herkesin hayatının bir manası vardır ya, benim hayatımın manası da bu memlekete duyduğum aşk. O kadar çok seviyorum ki; tabiatını insanlarını tarihini köklerini geleceğini. Sevda için; makam, koltuk, mevki gerekmiyor. Onu içinizde hissetmeniz gerekiyor. Nerede olursanız olun, ne iş yaparsanız yapın sonunda o sevdayı aşkı gösterecek bir şeyler yapmaya devam ediyorsunuz” dedi.

“CHP’de kalacağım”

Başkan Soyer, Cumhuriyet Halk Partisi çatısı altında çalışmaya devam edeceğini söz ederek, “CHP’de kalacağım. Zira bizim üzere ülkelerde şayet iktidar çok büyük bir güç biriktiriyorsa, o gücü frenleyecek en büyük güç ana muhalefet partisidir. O iktidarın gücünü denetleyecek, denetim edecek düzenekleri kurmak lazım. CHP bu ülkenin sigortasıdır. Bu seyahate CHP çatısı altında devam edeceğim. Lakin ben toplumsal sivil muhalefete çok inanıyorum. Bayan, etraf ve eğitim. Bu 3 başlıkta platformlar, vakıf ve dernekler tüm siyasi partilerin önünde. Bütün hayalim toplumsal sivil muhalefeti, bir toplumsal bileşik muhalefete dönüştürmek. Bu iki aks birbirini destekleyecek. Ben CHP için çalışırken bu çalışmanın o muhalefete de yarar edeceğini düşünüyorum” dedi.

“Her şartta İzmir”

Siyasete yerelde devam etmeyi istediğini, yerelin gücüne inandığını belirten Lider Soyer, “İzmir’den asla vazgeçemem, her şartta İzmir” formunda konuştu. Popülist bir siyasetçi olmadığını tabir eden Lider Soyer, “Popülist siyaset maalesef bugünün dünyasında, bir de otoriterlikle birleştiği vakit çok tahrip edici oluyor. Yalnızca sayılar üzerinden, yani sizin kamuoyunda yarattığınız algı üzerinden, sempati üzerinden değerlendirmeyi eksik bulurum. Bir belediye liderinin, örneğin bilançosundaki yatırım yüzdesi çok değerli bir göstergedir. Ya da vazifesi devraldığındaki borç meblağıyla, vazife müddetinin sonundaki borç fiyatının karşılaştırılması çok kıymetlidir. Toplumsal siyasetlerde ne yaptığı çok kıymetlidir, demokrasi için ne cins platformlar yarattığı ve verdiği katkı kıymetlidir. Yalnızca anketler üzerinden, kamuoyundaki beğeni seviyesi ölçülerek yapılan değerlendirmelerin hakikat olmadığını düşünüyorum. Sanki gerçek siyaset yaptığı için mi, popülist siyaset yaptığı için mi bu türlü? Yanlışsız siyaset için uğraşması gerekmez mi, örneğin CHP’nin toplumsal demokrat belediyecilik unsurları üzerinden kıymetlendirme yaparak, o parametreler çerçevesinde aday belirlemesi hoş olmaz mı?” dedi.

“Projeleri yarım bırakırsanız bu kent kaybeder”

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin 150 yıllık tarihiyle kendine has bir çalışma kültürü olduğunu ve güçlü bir yapısı bulunduğunu söyleyen Lider Soyer, hükümetten gerekli dayanağı alamamalarına karşın bunu mazeret haline getirmediklerini söyledi. Sürekliliğin kıymetine vurgu yapan Soyer, “Eğer kurumsal kapasiteyle üretilmiş yola çıkılmış projeleri yarım bırakırsanız bu kent kaybeder. Hem mali, hem gelecek vizyonu manasında kaybeder. Bizim yaptığımız başlangıç kentin gelecek 50 yılını kurtarmaya yönelikti. Devam etmesi lazım” diye konuştu.

“Daha erken bitireceğiz”

Buca Metrosu için çalışmaların sürdüğünü hatırlatan Soyer, “Buca metrosunun parası cebimizde. Onay, imza hiçbir şey yok. 4 TBM çalışıyor. Harikulâde süratli yürüyor. Birinci etabı bitirmek için sayaç koyduk Şirinyer’de. Söylediğimiz tarihte, hatta daha erken bitireceğiz” halinde konuştu.

“Kendinize güvenin”

Gençlere de tavsiyelerde bulunan Lider Soyer, “1923 neslini ne olur hatırlayın. Sizin yaşlarınızda, çok daha güç şartlarda çok büyük kasvetler içinde yaşayan insanlardı. Gözlerini kapatıp koşa koşa mevte gittiler. Bunu aklınızdan çıkardığınız anda gelecek inşa edemezsiniz. Şunu bilin; Cumhuriyetin ikinci yüzyılına giderken onlar sizsiniz. Bu ülkeye demokrasiyi getirecek, yaşanan büyük sefaleti, yoksulluğu bitirecek, özgür kanıyı geliştirecek sizlersiniz. Neden batıdaki akranlarınız kadar demokrasiyi hak etmiyor olasınız? Hepsinden daha çok hak ediyorsunuz. Gerimizde kadim bir kültür var, çok daha düzgününü hak ediyorsunuz. Kendinize itimadın, sevin. Siyasetten asla vazgeçmeyin” dedi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.