DOLAR 33,1952 -0.11%
EURO 36,0226 -0.6%
ALTIN 2.548,96-1,98
BITCOIN 21946214,22%
Denizli
35°

AÇIK

03:51

İMSAK'A KALAN SÜRE

UCLG Üyeleri Mesken Sahipliği İçin Lider Altay’a ve Konya’ya Teşekkür Etti
  • Gündem
  • UCLG Üyeleri Mesken Sahipliği İçin Lider Altay’a ve Konya’ya Teşekkür Etti

UCLG Üyeleri Mesken Sahipliği İçin Lider Altay’a ve Konya’ya Teşekkür Etti

ABONE OL
2 Kasım 2023 21:12
UCLG Üyeleri Mesken Sahipliği İçin Lider Altay’a ve Konya’ya Teşekkür Etti
0

BEĞENDİM

ABONE OL

UCLG ÜYELERİ KONUT SAHİPLİĞİ İÇİN LİDER ALTAY’A VE KONYA’YA TEŞEKKÜR ETTİ

 

Konya Büyükşehir Belediyesinin mesken sahipliğinde düzenlenen UCLG Dünya Kurulu kapsamında 50 ülkeden 400’e yakın lokal ve bölgesel idare temsilcisi Konya’da bir ortaya geldi. Dünya Kurulunu pahalandıran UCLG üyeleri, toplantıların çok verimli geçtiğini ve en hoş halde ağırlandıklarını belirterek, konut sahipliği için Dünya Belediyeler Birliği ve Konya Büyükşehir Lideri Uğur İbrahim Altay ile Konya halkına teşekkür ettiler. Kentin tarihi ve turistik yerlerini ziyaret etme fırsatı da bulan UCLG üyeleri Konya’dan çok etkilendiklerini söyledi.


Birleşmiş Kentler ve Lokal İdareler Dünya Teşkilatı (UCLG) tarafından Konya Büyükşehir Belediyesinin mesken sahipliğinde düzenlenen UCLG Dünya Kurulu kapsamında dünyanın 50 farklı ülkesinden 400’e yakın mahallî ve bölgesel idare temsilcisi Konya’da ağırlandı.

Konya’da ağır gündemlerle düzenlenen ve Dünya Belediyeler Birliği Başkanlığını Konya Büyükşehir Belediye Lideri Uğur İbrahim Altay’ın devraldığı toplantılara katılan konuklar, fırsat buldukça kentin tarihi ve turistik yerlerini da ziyaret etti.

“TÜRKİYE’NİN ÜYELİĞİ LOKAL İDARELERİN DÜNYA ÇAPINDAKİ HAREKETİ AÇISINDAN HER VAKİT ÇOK DEĞERLİ OLMUŞTUR”

UCLG Dünya Kurulu hakkında değerlendirmelerde bulunan UCLG Genel Sekreteri Emilia Saiz, Konya’da bulunmaktan büyük memnunluk duyduklarını lisana getirdi. Birleşmiş Kentler ve Lokal İdareler Dünya Konseyi’nin dünya çapındaki kent ve bölgelerin en büyük tertibi olduğunu anımsatan Emilia Saiz,“Gezegenin her yerinden üyelerimizin geldiği Dünya Kurulunun Konya’da olması bizim için çok değerli. Zira Konya Büyükşehir Belediye Lideri Uğur İbrahim Altay, tıpkı vakitte bizim de liderimiz oldu. Türkiye’nin üyeliği mahallî idarelerin dünya çapındaki hareketi açısından her vakit çok değerli olmuştur. Konya kenti gelenekleri, kültürü ve sanatıyla hoş bir kent. Lakin tıpkı vakitte misafirperver atmosfer de eksiksiz. Tertip ve düzenlemeler şahane. Bildiğiniz üzere dünyanın mevcut bağlamı karmaşık. Bu karmaşa buradaki tartışmalarda da hissediliyor. Lakin biz bunu birlik yerinde, birbirimizi anlamaya çalışma yerinde yapıyoruz. Konya’da kusursuz bir vakit geçirdik ve bunun için minnettarız” diye konuştu.

“ARAMIZDAKİ DİYALOĞU VE İŞ BİRLİĞİNİ GELİŞTİRMEK İÇİN KONYA’YA GELDİK”

Avrupa Belediyeler ve Bölgeler Kurulu (CEMR) Genel Sekreteri Fabrizio Rossi de UCLG Dünya Kurulu sayesinde Konya’yı keşfetme imkanı bulduklarını belirterek, “Bizi burada ağırlayan Büyükşehir Belediye Lideri Altay’a, Konya Büyükşehir Belediyesine ve UCLG MEWA’ya teşekkür ederim. Dünyanın her yerindeki ortak siyasi durum göz önüne alındığında, bu hepimiz için çok değerli bir an. Aramızdaki diyaloğu ve iş birliğini geliştirmek için Konya’ya geldik. Şahsen ben burada, Konya’da bulunmanın tüm tertip için uyguna işaret olduğunu düşünüyorum. Avrupa Bölge Teşkilatı olarak Türk kurumları ile daha fazla çalışmaya yüzde yüz kararlıyız. Türkiye’deki belediyelerle münasebetlerimizi esasen güçlendiriyoruz. Burada yapılan her şey için çok teşekkür ederim ve problemlerin tahlili için tartışabilmekten çok mutluyum” tabirlerini kullandı.

“KONYA, TARİHİ GEÇMİŞİ DERİN, ÇAĞDAŞ VE GELECEĞE UMUTLA BAKABİLEN BİR ŞEHİR”

İspanya’nın Soria Belediye Lideri ve UCLG Özel Temsilcisi Carlos Martinez, Konya’nın çok özel bir kent olduğunu belirterek, şunları söyledi:

“Bence, birinci olarak Konya benim için olağanüstü bir sürpriz oldu. Konya’nın, sakinlerinin müsamahasının gücünü, etrafının hoşluğunu ve esaslı kültürünü sergileyebilmesinin kıymetli bir şey olduğunu düşünüyorum. Konya, binlerce yıllık geçmişe sahip bir kent. Tarihi geçmişi derin, çağdaş ve geleceğe umutla bakabilen bir kent. Lider Altay, âlâ bir konut sahibi ve bundan ötürü liderimiz olarak seçilmesi bizim için de çok mantıklı oldu. Bizlere kentinin kapılarını sonuna kadar açarak kalbini açabileceğini ve gitmek istediğimiz istikamete bizi ulaştırabileceğini gösterdi. Bu memleketler arası karmaşa periyodu hakkında derinlemesine konuşma fırsatımız oldu. Filistin ve Ukrayna krizlerinden bahsettik. Mahallî idarelerin iş birliğini desteklemeyi ve dünyayı barışa ulaşana kadar dönüştürmeyi maksat olarak belirledik. Bu, hepimizin belirlediği temel amaçtır.”

“UCLG GÜNDEMİ BÖLGE İÇİN DE ÇOK GÜÇLÜ BİR KÖPRÜ SAĞLADI”

Ekvador Bölgesel Özerk İdareler Konsorsiyumu Lideri ve UCLG Lider Yardımcısı Paola Pabon da Konya’ya hayran kaldığını tabir ederek, şöyle konuştu:

“Türkiye’de olmaktan, ülkenin en değerli kentlerinden biri Konya’da olmaktan çok memnunum. Halkının nezaketinden keyif aldık. Kültürüne hayran kaldım ve hepsinden kıymetlisi tanışabildiğimiz için çok memnunum. Beşerler çok nazikler ve çok sevgi dolular. UCLG gündemi tıpkı vakitte bölge için de çok güçlü bir köprü sağladı. Ne yazık ki dünya düzgün değil. Saf canlara mal olan savaş çatışmasıyla karşı karşıya. Bugün UCLG’nin bir modülü olan tüm üyelerin katılacağı bir Dünya Kurulu yaptık. Yaklaşık 140 ülke bu organı oluşturuyor; belediyeler, hükümetler var ve bugünün gündemindeki sürdürülebilir kalkınma amaçlarına ulaşmak için hareketlerimizden katılmayı amaçladık. Bu çok değerli. Zira UCLG’nin lideri da değişiyor ve bu sefer bu vazifesi üstlenen kişi de Konya Büyükşehir Belediye Lideri oldu. Toplantının Konya’da yapılıyor olmasının çok özel bir ehemmiyeti var.”

“KONYA ÇOK YETERLİ MESKEN SAHİPLİĞİ YAPTI”

Birleşmiş Kentler ve Lokal İdareler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı (UCLG-MEWA) Genel Sekreteri Mehmet Duman da Konya’nın çok yeterli bir mesken sahibi olduğuna dikkati çekti.

Türkiye’nin en kıymetli kentlerinden biri olan Konya’nın dünyanın farklı bölgelerinden gelen konuklara Türk misafirperverliğini en hoş halde yansıttığını kaydeden Duman, “Bu manada başta Konya Büyükşehir Belediye Lideri ve teşkilatımızın Lideri Uğur İbrahim Altay beyefendiye en kalbi şükranlarımızı sunuyoruz. Bu teşkilatlar dünya çapında faaliyet gösteren teşkilatlar. Bu türlü teşkilatları Türkiye’de görmek ve Türkiye’de mesken sahipliği yapmak çok değerli. Bizim burada yapmaya çalıştığımız şey, mahallî gündemleri dünyaya taşımak, global gündemleri de yerele taşımaktır” dedi.

UCLG Dünya Kurulunda Filistin’deki üzücü gelişmeleri de gündeme aldıklarını söz eden Duman, “Bizler bundan sonraki toplantılarda da Filistin’in yanında olamaya ve onların haklarını, hukuklarını savunmaya devam edeceğiz. Bu vesileyle Konya Büyükşehir Belediye Liderimize teşekkür ediyorum. Burada bu mevzuda önemli bir performans gösterdi. Tüm Konyalı hemşehrilerimize bu türlü bir toplantıya konut sahipliği yaptığı için teşekkür ediyorum.” açıklamalarını yaptı.

“KONYA’DA UCLG DÜNYA KURULUNA KATILDIĞIMIZ İÇİN ONUR DUYUYORUZ”

Çin’in Xi’an Belediye Lider Vekili Li Xiaoyan, Konya ziyaretinin iki değerli mana taşıdığını belirterek, şunları kaydetti:

“Konya’da UCLG Dünya Kuruluna katıldığımız için onur duyuyoruz. Konya’ya ziyaretimizin bizim için iki kıymetli manası var. Bunlardan birincisi Konya Xi’an’ın kardeş kenti. Resmi olarak kardeş kent bağlantımız 1996 yılında başladı. Yani geçtiğimiz 27 yılda sık sık karşılıklı ziyaretlerde bulunduk. Kentlerimiz ortasında iş birliği ve iletişimizi daima olarak devam ettirdik. Bilhassa Kovid devrinde Konya, Xi’an’a pek çok hususta yardımcı oldu. Kovid’den muzdarip olduğumuz devrin üstesinden gelmemize yardım etti. Umarım önümüzdeki periyotlarda iş birliği ve paylaşım için daha fazla fırsatımız olur. İkinci manası ise Xi’an olarak şu anda UCLG Eş Başkanlığı yürütmekteyiz. Mahallî ve bölgesel idarelerin ortalarındaki irtibat ve paylaşımı sağlaması için değerli bir platform olan Dünya Kuruluna katılmak için geldik. Bu global platformda fikirlerimizi, deneyimlerimizi, beklentilerimizi paylaşabildiğimiz için çok memnunuz. Büyük emek verilerek Konya’da gerçekleştirilen bu Dünya Kurulu için mesken sahibimize ve kentin sakinlerine misafirperverliklerinden ve sıcak karşılamalarından dolayı çok teşekkür ederim.”

KONYA’DAN ÇOK ETKİLENDİLER

UCLG Dünya Kurulu için dünyanın farklı bölgelerinden Konya’ya gelerek kentin tarihi ve turistik yerlerini gezen konuklar, Konya’dan çok etkilendiklerini belirterek, misafirperverliği için Dünya Belediyeler Birliği Lideri ve Konya Büyükşehir Belediye Lideri Uğur İbrahim Altay’a ve tüm Konya halkına teşekkür etti.

Dört gün boyunca Konya’da kalan UCLG üyeleri; Sille, Konya Bilim Merkezi, Mevlana Müzesi, Türbeönü Çarşıları, Büyükşehir Taş Bina, Konya Panorama Müzesi, Tropikal Kelebek Bahçesi, Çatalhöyük ile Çatalhöyük Tanıtım ve Karşılama Merkezini ziyaret etti. Konuklar, İrfan Medeniyeti Araştırma ve Kültür Merkezinde Sema Ayini Şerifini takip etmenin de heyecanını yaşadı.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.