DOLAR 33,0209 0.59%
EURO 35,9148 0.72%
ALTIN 2.519,59-0,36
BITCOIN 2119421-2,00%
Denizli
30°

AÇIK

13:16

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Yapay Zekâ Ekosistemi Türkiye Yapay Zekâ Doruğu’nda Bir Ortaya Geldi
  • Gündem
  • Yapay Zekâ Ekosistemi Türkiye Yapay Zekâ Doruğu’nda Bir Ortaya Geldi

Yapay Zekâ Ekosistemi Türkiye Yapay Zekâ Doruğu’nda Bir Ortaya Geldi

ABONE OL
2 Kasım 2023 13:36
Yapay Zekâ Ekosistemi Türkiye Yapay Zekâ Doruğu’nda Bir Ortaya Geldi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yapay Zekâ Ekosistemi Türkiye Yapay Zekâ Zirvesi’nde Bir Ortaya Geldi

Türkiye’nin ve bölgenin en kapsamlı yapay zekâ etkinliği olan Türkiye Yapay Zekâ Zirvesi, ekosistemin tüm paydaşlarını “Her Şey Bir Soru ile Başlar” teması ile bir ortaya getirdi. Tepe yapay zekânın kesimlerin dönüşümüne tesirini ortaya koydu. 

 

Türkiye’nin ve bölgenin en kapsamlı yapay zekâ aktifliği olan Türkiye Yapay Zekâ Tepesi, yapay zekâ ekosisteminin tüm paydaşlarını bir ortaya getirdi. Tepede, “Her Şey Bir Soruyla Başlar” teması ile başarılı sonuçların temelinde yenilikçi düşünme ve bilinmeyene duyulan merak olduğuna dikkat çekilerek inovasyon ve dönüşüm başkanı şirketlerin başarılı yapay zekâ uygulamaları incelendi. 

 

Türkiye’deki yapay zekâ farkındalığını artırmak ve ekosistemi geliştirmek hedefiyle 2017 yılında kurulan Türkiye Yapay Zekâ İnisiyatifi (TRAI)’nin düzenlediği Türkiye Yapay Zekâ Zirvesi’nin bu yıl altıncısı gerçekleşti. Doruğun fizikî olarak yapılan birinci günü binin üzerinde profesyonelin iştirakiyle gerçekleşti. Ana Sahne’de ve Yapay Zekâ İnovasyon Sahnesi’nde (AI Innovation Stage) bankacılık ve finans, üretim, sıhhat, güç, sivil savunma, e-ticaret, perakende, otomotiv üzere pek çok farklı kesimin öncü şirketlerinden yeni yapay zekâ uygulamaları ve ekosistemdeki en yeni yenilikler iştirakçilerle paylaşıldı. 

 

Etiya, Ford Otosan, Hewlett Packard Enterprise, NVIDIA, Meta, Sambanova, Exodus, Turkcell ve Turkcell Küresel Bilgi, Artivise, Cypien.ai, Google Cloud, Deloitte, Intel, Robusta, Ron Digital, Wiro’nun takviyesiyle hayata geçirilen tepede Yapay Zeka uygulamaları ve alışılmış ki günümüzün en tanınan konusu olan Üretken Yapay Zekâ (Generative AI) iş dünyası kullanım alanları işlendi. Robotik, dijital dönüşüm, otonom araçlar, siber güvenlik, küresel yapay zekâ ekosistemleri, ekosistemin muhtaçlıkları ve tahlilleri, fırsatlar ve riskler kıymetli tecrübe transferleriyle ve başarılı yapay zekâ startuplarının sunumlarıyla incelendi. 

 

Zirve, TRAI Kurucusu Halil Aksu’nun açılış konuşmasıyla başladı. Konuşmasında günümüzde artık her alanda yapay zekâ olduğunu belirten Aksu şunları söyledi: “Yapay zeka medeniyetimizin işletim sistemi haline gelmiştir. Pek yakında yapay zeka en ince kılcal damarlarımıza kadar ilerlemiş olacak; yapay zekasız bir hayat mümkün olmayacak. Elektrik, içten yanmalı motor, buhar makinesi, internet ve cep telefonu üzere hayatımızın ayrılmaz bir modülü haline gelecek.”

 

Şirketlerin odağında yapay zekâyı rekabetçi üstünlük olarak kullanmak var

Yapay zeka şirketlere çok önemli rekabet gücü sağlamaktadır. TRAI kurucusu Halil Aksu açılış konuşmasında 2014’ten bu yana bu mevzuyu vurguladıklarını, önümüzdeki 10 yıl boyunca da vurgulamaya devam edeceklerini söz etti ve şu kelamlarını ekledi: “Yapay zekayı hangi alanlarda kullanacaksınız? Yapay zeka için gerekli bilgi ve altyapınız var mı? En değerlisi de yapay zeka yetenekleriniz var mı? Bu yetenekler için dünya çapında bir rekabet kelam konusu. TRAI 2017’den beri yanınızda, TRAI Akademi, TRAI Consulting ve TRAI Labs ile şirketlere dayanak olmaya devam edeceğiz.”

 

TRAI Üretken Yapay Zekâ Raporu 

Zirvede, ayrıyeten TRAI Üretken Yapay Zekâ Raporu’nun yayınlandığı bilgisi verildi. Rapor, yapay zekâ farkındalığıyla şirketlerin üretken yapay zekâyı tanımasını, yenilikleri, aktüel gelişmeleri, araştırma sonuçlarını, sunduğu fırsatları takip ederek stratejik ehemmiyete sahip kararlar almasını sağlıyor. https://turkiye.ai/trai-uretken-yapay-zeka-raporu-ekim-2023/

 

Katma kıymeti yüksek işbirlikleri

Yapay zekâ startup ekosisteminden başarılı startupların projelerini, vizyonlarını ve bölüme istikamet verecek yeniliklerini sergiledikleri tepe; startuplar, yatırımcılar ve dal profesyonellerine katma bedeli yüksek işbirlikleri, yatırım fırsatları ve TRAI ekosistemi ile bütünleşme fırsatı verdi. 

 

TRAI açık kaynak eğitimler ve oturumlar

Zirvenin ikinci ve üçüncü günleri çevrimiçi olarak devam etti. İkinci gün global yapay zekâ ekosisteminden konuşmacılarla en yeni teknolojiler, farklı kesimlerden inovatif projeler ve kıymetli tecrübe transferleri canlı olarak çevrimiçi etkinliklerle sağlandı. Tepenin final günündeyse TRAI Akademi, Microsoft, Ford Otosan, Google ve Amazon Web Services’ten  yapay zekâ eğitimleri verildi. Açık kaynak olarak paylaşılan oturum ve eğitimlere TRAI Youtube kanalından ulaşmak mümkün: https://www.youtube.com/@TurkiyeYapayZekaInisiyatifi

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.